FOTO: Glas Srpske

Vanredna sjednica Ustavnog suda BiH na kojoj će se odlučivati o meritumu po apelaciji odbrane Milorada Dodika zbog osuđujuće presude pred Sudom BiH, zakazana je za utorak, 4. novembra u 13 časova.

Dodik je, podsjetimo, pred Sudom BiH osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja, a zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, a koji je ranije u Krivični zakon BIH nametnuo krivično djelo zbog kojeg je Dodiku i suđeno.

Prema riječima Dodikove odbrane, apelacija na presudu Suda BiH je podnesena Ustavnom sudu BiH, jer je to neophodan korak da bi se ovaj slučaj mogao naći pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

Bubić: Ustavni sud neće razmatrati oduzimanje mandata Dodiku

A pored te apelacije, Dodikov pravni tim je podnio Ustavnom sudu BiH i apelaciju na odluku CIK-a BiH da Dodiku oduzme mandat predsjednika Republike Srpske i raspiše prijevremene izbore za predsjednika Srpske.

Ipak, kako kaže Goran Bubić, advokat Milorada Dodika, dnevnim redom najavljene sjednice nije predviđeno da Ustavni sud BiH razmatra i tu drugu apelaciju, a koja je podnesena 5. Septembra.

"U dnevnom redu je samo apelacija protiv krivične presude. To se vidi i po broju, jer je broj za apelaciju u odnosu na odluku CIK-a drugačiji", rekao je Bubić, ali je dodao da postoji mogućnost da Ustavni sud BiH spoji predmete.

"Ne vidim nacrt odluke. Obično bude nacrt. Za sada na sajtu suda ima taj dnevni red", kazao je Bubić.

Petrić: Nisu bitna samo Dodikova prava, već pozicija Srpske i sudbina BiH

Branko Petrić, pravnik i bivši predsjednik CIK-a rekao je da je sada pitanje kako će odluka, Ustavnog suda, ma kakva god ona bila, uticati na aktuelnu situaciju oko raspisanih izbora za predsjednika Republike Srpske.

"Ukoliko Ustavni sud odbije apelaciju, što je mogao uraditi i prije nekoliko dana na redovnoj sjednici, takva odluka duboko i decenijama zakiva BiH u polju bezakonja i samovolje i antiustavnog i antidejtonskog djelovanja visokih predstavnika i onih koji provode njegove odluke", poručio je Petrić.

U slučaju da Ustavni sud BiH usvoji Dodikovu apelaciju i utvrdi da nije bilo zakonskog osnova za ovakvu odluku, jer nije donesena od strane zakonodavnog tijela, Petrić pojašnjava da bi relevantni organi onda preispitali svoju odluku u skladu sa uputstvima Ustavnog suda i "na osnovu toga donijelo odluku o eventualnom ukudanju prvostepene odluke".

Petrić je za RTRS kazao da je dopustivost ove apelacije neupitan.

"Ne odlučuje se ni o privremenoj mjeri kojom se tražilo odlaganje pravnih posljedica do konačne odluke. Odlučivanje o meritumu, zahtjev te apelacije je da se presude apelacionog odjeljenja odnosno prvostepenog organa Suda BiH i apelacionog odjeljenja po žalbi kojima je predsjednik osuđen na godinu dana zatvora proglase neustavnim i kršenjem ljudskih prava jer nisu donesene na osnovu zakona. To je suštinski zahtjev da su njegova prava povrijeđena ali u ovom slučaju nisu bitna samo njegova lična prava ovdje je bitan cijeli sistem i pozicija Republike Srpske i sudbina BiH koja je stavljena time u sferu bezakonja", rekao je, između ostalog, Petrić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )