Na društvenim mrežama, naročito na TikToku, sve češće se pojavljuju izazovi u kojima korisnici pozivaju jedni druge da učestvuju, a koji mogu biti i opasni po život. Posljednji u nizu je izazov koji uključuje simulaciju saobraćajnih nesreća tokom vožnje.
Naime, Ministarstvo unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona izdalo je upozorenje o pojavi novog, vrlo opasnog TikTok izazova među mladima na području BiH.
Prema informacijama policije, izazov uključuje simulaciju saobraćajnih nesreća tokom vožnje, pri čemu učesnici namjerno upravljaju vozilima na način koji imitira nesreće, često uz snimanje i objavljivanje tih scena na društvenim mrežama.
Iz MUP-a ZHK naglašavaju da ovakvo ponašanje predstavlja ozbiljnu prijetnju bezbjednosti saobraćaja, te može dovesti do teških tjelesnih povreda, pa čak i smrtnog ishoda, kako za same učesnike izazova, tako i za ostale učesnike u saobraćaju.
"Apelujemo na roditelje da obrate pažnju i razgovaraju o opasnostima ovakvog ponašanja", poručuju iz policije i dodaju da će protiv svih prekršilaca preduzimati zakonom predviđene mjere kako bi se spriječile moguće tragedije i povećala bezbjednost na putevima.
Vladimir Vasić, sociolog, u razgovoru za "Nezavisne novine" ističe da svjedočimo degradiranom sistemu vrijednosti.
"Onog momenta kad počnemo nazivati stvari pravim imenom, kad počnemo na pravi način primjenjivati zakone, možda ćemo imati i adekvatne posljedice. Mislim da institucije moraju radikalnije, ali zaista radikalnije, da pristupe toj problematici, da se ne pristupa liberalno, već radikalno i da se kažnjavaju djeca", ističe Vasić.
On kaže da je suvišno više govoriti koliko je važno da roditelji vaspitavaju svoju djecu, da razgovaraju s njima te da lopticu ne treba prebacivati na institucije, školu i socijalnu sredinu.
"Ta dešavanja koja se publikuju u javnosti pokazuju koliko nam je samo porodica u lošem stanju. Nisu ni policija, ni institucije, već porodica. Ta djeca su propustila da shvate šta je poenta autoriteta, da nauče ozbiljno lekcije za život i ponašaju se kako bismo se možda i mi ponašali da nismo imali autoritet iznad glave. To je posljedica potpuno uništenog autoriteta u društvu", navodi on za "Nezavisne novine".
On dodaje da je u ovom slučaju najvažnije da se paze drugi učesnici u saobraćaju, te navodi da je potrebno raditi na prevenciji unutar porodice.
"Ne treba dozvoljavati djeci da tek tako dolaze do vozačke dozvole, automobila, ali to je neko njima morao da obezbijedi, a taj neko je mnogo stariji od njih. Mislim da imamo jedan lančani propust i očito da niko o tome na adekvatan način ne vodi računa", zaključio je Vasić.
Podsjetimo, među mladima i djecom u posljednje vrijeme je sve više prisutno sličnih opasnih izazova koji kruže ovom društvenom mrežom.
Pa je tako u decembru prošle godine osmoro djece na području Banjaluke i Laktaša povrijeđeno tokom izvođenja "Supermen izazova" na TikToku.
Poslije toga je na ovoj mreži bio prisutan "Paracetamol Challenge" koji podstiče djecu da uzimaju što veće količine ovog lijeka.
Naime, maloljetnici se ohrabruju da konzumiraju velike količine paracetamola kako bi izazvali hospitalizaciju i izbjegli odlazak u školu.
Kako ljekari upozoravaju, prekoračenje preporučene dnevne doze može dovesti do otkazivanja jetrene funkcije, što može imati kobne posljedice.