Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) objavila je javni poziv za kupovinu zgrade za smještaj zaposlenih u Banjaluci čija je vrijednost gotovo 100 miliona maraka. Na tender se mogu prijaviti svi zainteresovani u roku od 45 dana, a poziv ističe 17. maja. On bi ipak mogao biti produžen, zbog žalbi koje već pristižu. Zakonski, javna nabavka se prekida na rok do pet dana, u kojem UIO treba da odgovori na svaku pojedinačnu žalbu.
U međuvremenu je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio zaključke Komisije za borbu protiv korupcije kojim se poziva Savjet ministara da u roku od sedam dana zaustavi kupovinu objekta.
Direktor Uprave za indirektno oporezovanje BiH Zoran Tegeltija za Euronews BiH kaže da je Uprava uvučena u političku priču, ali da se na prostor čeka već skoro 13 godina.
"Oko 25 kompanija i pojedinaca preuzelo je ovu tendersku dokumentaciju. Malo je zanimljivo da su tu tendersku dokumentaciju preuzele i neke medijske kuće. Ne vjerujem da će učestvovati u samom tenderu, ali dobro je da postoji ta vrsta javnosti. Nikome niti smo pogodovali niti imamo namjeru. Ovaj tender ima sasvim drugačiji izgled u odnosu na one u prethodnom vremenskom periodu. Nažalost, UIO žele uvući upravo u te političke priče koje su davno počele", kaže Tegeltija ističući da se "priča vrti oko jednog političara i jednog biznismena".
Za njega dilema nema, Savjet ministara je donio odluke o kupovini objekta, obezbijeđen je novac i kaže da se on lično kao i svi u UIO, vode zakonskim procedurama. Tegeltija smatra da u ovom trenutku normativno nije prihvatljivo da se UIO odazove na poziv Grada Banjaluka da se razgovara o dodjeli zemljišta za novu zgradu jer su nadležni prije 12 godina odlukama odustali od gradnje zgrade i opredijelili se za kupovinu useljivog objekta po principu "ključ u ruke."
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH donio je zaključak da se novac namijenjen za objekat Uprave za indirektno oporezivanje preusmjeri za dugovanja slovenačkom "Viaductu", što Tegeltija naziva "nefer odnosom".
"Mi smo primorani, prvo Savjet ministara, pa mi da provodimo zakone i one odluke koje su definisane i koje donosi parlament iz svoje nadležnosti. Mislim da je ovo još jedan tipičan nefer odnos prema UIO, kreiran iz kuhinje u Banjaluci, a naravno, u Sarajevu ćete uvijek dobiti podršku”, rekao je.
Naglašava da je UIO u prethodnim godinama riješila smještaj zaposlenih u regionalnim centrima (RC) Sarajevo, Mostar i Tuzla, dok zaposleni u Glavnoj kancelariji i RC Banjaluka rade u izuzetno lošim uslovima na četiri lokacije.
Vlada Republike Srpske je zajmodavac ovoj najvećoj finansijskoj ustanovi koja puni budžete svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini. "zlatna koka", kako Upravu zovu u javnosti, mogla bi se suočiti sa deložacijom, a to bi po Tegeltijinom mišljenju imalo nesagledive posljedice.
"I dalje stoji zahtjev Vlade RS da ovaj prostor ustupimo. Vlada RS, zahvalni smo im na tome, ima u vidu da je proces kupovine zgrade u toku i da bi da tako kažem nasilno iseljavanje iz ovog prostora dovelo u ozbiljnih problema u funkcionisanju cijele uprave, države. To pojedinci ne žele da razumiju. Mi na tri lokacije plaćamo zakup, jedna od agencija RS nam je dio prostora ustupila besplatno, ali to ne može biti dugoročno rješenje”.
"Komisiju za borbu protiv korupcije PD PS BIH u ovom procesu se ponaša kao stranka u postupku", tvrdi Tegeltija.
"Tako ćemo je i tretirati", najavljuje.
Ako UIO ne bi imala prosto bio bi ugrožen informacioni sistem, ali i naplata poreza.
"Danas u svakom trenutku 33 granična prelaza su konstantno povezana sa graničnim sistemom, isto tako carinske ispostave. Sve drugo što radimo u ovom trenutku ne bi bilo moguće. Ne želim govoriti hipotetički, šta bi bilo kad bi bilo. Pozivam sve one koji su zainteresovani da su donijeli odluke, ako povlače, da na istom nivou donesu te (druge) odluke", ističe prvi čovjek UIO BiH.
Tegeltija smatra da će ovaj put uspjeti riješiti pitanje smještaja UIO ako ne bude političkih blokada.