SARAJEVO - Nakon što je treneru početkom ovog mjeseca zabranjeno da radi individualno sa djecom s poteškoćama u razvoju u Olimpijskom bazenu Otoka u Sarajevu, prethodnih dana su roditelji djece slali dopise te pokucali na vrata institucija, ističući da više neće dozvoliti da se njihova djeca guraju na marginu.
Roditelji poručuju da se njihova borba nastavlja, te da je sve što traže pravo na jednak pristup ovom bazenu.
"Jer naša djeca nisu problem. Problem je sistem koji to još ne razumije", istakli su.
Zinaida Jamakosmanović, majka djevojčice sa poteškoćama u razvoju, za "Nezavisne" pojašnjava da se incident dogodio kada je trener koji je radio sa djetetom jedan na jedan, dobio instrukciju da napusti bazen.
"Poenta je da se ovdje ne zabranjuje plivanje djeteta sa poteškoćama u razvoju, već se zabranjuje individualni rad trenerima, jedan na jedan, u rekreativnom dijelu, što samo po sebi, po automatizmu, znači da ni dijete ne može plivati, jer su to djeca koja ne mogu samostalno da borave u bazenu, niti imaju mogućnost da treniraju u okviru grupnih treninga", rekla je Jamakosmanovićeva.
Nakon toga, kako kaže, roditelji su se okupili u neformalnu grupu građana i digli svoj glas.
"Prvo smo se 10. aprila okupili ispred bazena, a tom prilikom je direktor pozvao roditelje da uđu, ali to je bilo sve, samo ne dijalog. Uglavnom, ništa se nije riješilo i onda smo shvatili da uprava nije adresa s kojom mi možemo razgovarati. Tada smo se podijelili i slali dopise ombudsmanima, Parlamentarnoj skupšini, MUP-u kantona, svima koji su relevantni da reaguju na ovu incidentnu situaciju, a kako bi se utvrdila odgovornost, povukle loše odluku i promijenile prakse", dodala je.
Prema njenim riječima, nakon nekoliko dana javili su im se iz Kabineta gradonačelnika, s kojim su imali sastanak, a koji se stavio na raspolaganje, u smislu podrške.
"Onda nam se javilo i Gradsko vijeće grada Sarajevo, te su pozvali predstavnike na sjednicu Komisije za ljudska prava, kao i Komisija za ljudska prava i slobode Doma naroda, Parlamenta FBiH. Oba sastanka su održana u utorak", navodi Jamakosmanovićeva te dodaje da su tokom dva sastanka imali dva različita pristupa.
"Na sjednici Komisije za ljudska prava Gradskog vijeća grada Sarajeva razgovaralo se o našem zahtjevu, a bilo je prostora za iznošenje stavova roditelja, pitanja, komentara. Dio vremena posvećen je i otvorenoj diskusiji. U nacrtu zaključaka koji je predstavljen, prepoznali smo neke pozitivne naznake, ali čekamo zvaničnu verziju, kako bismo dali konačan stav. Sa druge strane, sjednica Komisije za ljudska prava i slobode Doma naroda Parlamenta FBiH protekla je u znatno ograničenom vremenu i bez stvarnog prostora za dijalog. Iako je bilo razmjene mišljenja i nekoliko reakcija članova Komisije, roditelji nisu imali dovoljno prilike da iznesu svoja iskustva i zabrinutosti - u punom kapacitetu i s dostojanstvom koje ova tema zaslužuje", ističe.
Kako kaže, od lokalne uprave, parlamenata i dr. samo traže da rješavaju probleme i kreiraju nova rješenja koja imaju u vidu zaštite prava njihove djece.
"Samo nam trebaju ljudi koji sjede u Gradskom vijeću, parlamentima, da uvijek tokom donošenja odluka imaju na prvom mjestu interese djeteta", zaključuje ona.
Podsjetimo, kako su "Nezavisne" ranije pisale, prava drama dešavala se 9. aprila na Olimpijskom bazenu Otoka, kada su uposlenici ovog javnog preduzeća pokušali da spriječe boravak na plivalištu trenera koji radi sa tipičnom i atipičnom djecom.