Uprkos jasnim zakonskim odredbama, Generalni sekretarijat Savjeta ministara BiH je u 2024. godini zaključio više uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme bez javnog konkursa, čime je prekršio Zakon o radu u institucijama BiH.
Ovaj konkretan primjer nezakonitog zapošljavanja samo je jedan od brojnih propusta koje je utvrdila Kancelarija za reviziju institucija BiH u najnovijem izvještaju o radu ove institucije.
U Izvještaju o finansijskoj reviziji Generalnog sekretarijata Savjeta ministara BiH za 2024. godinu, Kancelarija za reviziju skreće pažnju na ozbiljne propuste u zakonitosti rada, posebno u segmentima javnih nabavki, zapošljavanja, putnih troškova, korištenja službenih vozila i upravljanja javnim sredstvima.
Revizori su dali 12 preporuka za unapređenje rada od čega je 10 novih i dvije ponovljene iz prethodnih godina.
Generalni sekretarijat je od osam prethodno datih preporuka realizovao tri, dvije nisu realizovane, dok su za dvije u toku aktivnosti, a jedna nije mogla biti ocijenjena.
Revizori su konstatovali kršenje Zakona o radu u institucijama BiH, pri čemu je s jednim službenikom zaključeno čak tri uzastopna ugovora o radu na određeno vrijeme (po tri mjeseca), sa formalnim prekidima od samo šest dana između, bez provođenja javnog konkursa.
Zakonom je jasno propisano da se takvo zapošljavanje može vršiti samo izuzetno i najduže tri mjeseca – kada nije moguće blagovremeno provesti oglas.
U ovom slučaju, uslovi nisu bili ispunjeni, a krajem godine je raspisan konkurs za isto radno mjesto, čime je potvrđena zloupotreba zakonske odredbe.
Slična praksa utvrđena je i u nezakonitom privremenom raspoređivanju zaposlenih na viša radna mjesta, bez sprovedenih internih konkursa, što je u suprotnosti sa Zakonom o državnoj službi BiH.
Takva raspoređivanja su, kako ističu revizori, vršena rješenjima generalnog sekretara, bez odgovarajuće pravne osnove, uz obrazloženja da se radi o “sticanju iskustva”.
Sumnjive javne nabavke
U izvještaju revizora upozorava se i na nepravilnosti u postupcima javnih nabavki. U više postupaka za nabavku IT opreme i sistema nije bila osigurana potpuna tehnička dokumentacija ponuđača, niti su tenderski uslovi precizno definisali karakteristike opreme. U najmanje tri postupka nisu sačinjene pisane zabilješke o provedenoj provjeri tržišta, što je zakonska obaveza.
Dodatno, revizija je utvrdila sumnjivu opravdanost kriterija pri odabiru servisera službenih vozila, gdje je sklopljen ugovor sa ponuđačem čiji se servis nalazi 146 km udaljen od sjedišta Generalnog sekretarijata.
Time su stvoreni dodatni, nepotrebni troškovi goriva i putarina za koje nisu dostavljena adekvatna obrazloženja.
Prema navodima iz revizorskog izvještaja, ukupni putni troškovi Generalnog sekretarijata u 2024. godini iznosili su 243.969 KM, što je smanjenje u odnosu na prethodnu godinu.
Ipak, revizija je otkrila da se u pojedinim slučajevima nisu priložila pozivna pisma organizatora službenih događaja niti je dostavljena kompletna prateća dokumentacija, čime je prekršena važeća regulativa.
– Službena putovanja se uglavnom odnose na prisustva međunarodnim konferencijama, samitima, službenim posjetama, sastancima itd. Procesom revizije smo konstatovali da u određenim slučajevima prilikom pravdanja putnog naloga nije prilagano pozivno pismo organizatora ili pisana protokolarna korespondencija – ističe se u izvještaju.
Kod korištenja službenih vozila, ustanovljeni su propusti u vođenju evidencije: nije se bilježilo stanje kilometar sata, a evidentirane su i različite kilometraže za iste relacije.
Pokloni bez opravdanja
Takođe, zabilježeni su i slučajevi korištenja službenih vozila tokom vikenda, kao i nedosljednosti u evidenciji kilometraže i korištenju TAG uređaja za putarine.
– Uočeni su slučajevi plaćanja putarina za vozila putem TAG uređaja, a da u putnom nalogu nije evidentirano korištenje tog vozila na navedeni datum, kao i korištenje vozila u dane vikenda – napominju revizori.
Revizori su istakli da su tokom 2024. godine zabilježene nepravilnosti i u trošenju sredstava za reprezentaciju i poklone, gdje su izdaci pravdani nedovoljno dokumentovano.
Revizori su posebno izdvojili slučaj nabavke umjetničkog autorskog djela za 1.450 KM, koje je poklonjeno visokom zvaničniku, ali bez precizno dokumentovanog povoda i opravdanja.
Iako je propisano da se svaki trošak mora pravdati odgovarajućim dokumentima, u praksi su zabilježeni slučajevi gdje su fakture uključivale konzumaciju hrane bez jasnog obrazloženja povoda i svrhe sastanka.
Osim navedenog, revizija je utvrdila da u 2024. godini nisu realizovana sredstva od 2,15 miliona KM namijenjena za tri važna programa posebne namjene, uključujući unapređenje e-Vlade i organizaciju Samita lidera Zapadnog Balkana i EU.
Postupci nabavki su obustavljeni ili poništeni, a sredstva ostala neiskorištena.