Prevoznici iz BiH trpe diskriminaciju u zemljama EU jer zbog pasoša svoje zemlje provedu 48 časova u zatvoru, rekao je Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH", nakon sastanka sa Edinom Fortom, ministrom komunikacija i transporta BiH.
Pojasnio je da je transportna industrija BiH ispunila sve zahtjeve koje traži EU.
"Prestanite nas hapsiti. To će biti prvi korak. Ako svaki dan iz BiH uhapse dva mlada čovjeka, to je poraz za BiH. Mi plaćamo cijenu preko 90 odsto", naveo je Peulić i dodao da je rješenje jednostavno, samo ako ga EU želi primjenjivati.
"Mi imamo pametne tahografe sa kojima možemo u sekundi evidentirati koliko je naš vozač boravio u EU. Na posljednjoj sesiji u Briselu čak nisu imali razliku u pojmovima migrant, ilegalni migrant i vozač iz BiH", rekao je Peulić.
Podsjetio je na mnoge dogovore koje imaju BiH i EU, te da postoje sporazumi prema kojima je definisano šta je pauza, dnevni boravak, a prema kojima su pozvani da koriste tahografe kako bi dokazali koliko vremena provode u EU.
"Možemo imati stav, kao region koji može u jednom momentu usporiti priličan broj miliona tona robe u lancima snabdijevanja. Ako je to jedini izlaz, to će se desiti", istakao je Peulić.
Prema njegovim riječima, 20 godina je mnogo vremena tokom kojeg se nije radilo da ovaj sistem bude funkcionalan.
"Posljedica je da su uzeli vozne jedinice u inostranstvu, natjerali su nas da se odselimo sa ovog prostora i mi više nemamo alternativu i nećemo se povlačiti. Nadamo se da ćemo doći do rješenja", naveo je Peulić.
U petak, 9. maja, biće održana sjednica Upravnog odbora Konzorcijuma "Logistika BiH", kada bi trebalo da bude donesena odluka o pokretanju blokada ili drugih protesta.
"Postoji opasnost da se krajem ove ili početkom naredne godine ograniči boravak vozačima iz BiH u zemljama EU zbog novih softverskih rješenja koja će se početi primjenjivati na granicama sa zemljama EU", rekao je Edin Forto, ministar transporta i komunikacija BiH.
Dodao je da primjenjivanje ovih softverskih rješenja može biti dodatni trošak za prevoznike iz BiH, što će ih staviti u nepovoljan položaj u odnosu na prevoznike iz EU.
Istakao je da je ponuda Ministarstva transporta i komunikacija prevoznicima da bude njihov agent pred drugim resorima na Savjetu ministara jer postoje stvari koje tište prevoznike.
"Prevoznički sektor je jedan od najzdravijih dijelova privrede u BiH", rekao je Forto i dodao da će se ovakvi sastanci sa prevoznicima održavati na sedmičnom nivou.
Prema njegovim riječima, polako se kristalizuje način na koji se može doći do rješenja problema boravka vozača iz BiH u zemljama EU.
"I ministar Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, je prihvatio ovu temu i pristao da se obave konsultacije sa EU u vezi sa tumačenjem šta znači boravak, jer ako ste vozač niste u boravku nego u prolazu i radite, niste migrant i turista. Nemoguće je da se na isti način tretiraju sve kategorije ljudi koje ulaze u EU", naglasio je Forto.
Istakao je i da podržava svaku vrstu protesta vozača, navodeći da bi protest u vezi sa boravkom vozača u EU trebalo da bude regionalni.
Ranije u toku dana predstavnici prevoznika imali su sastanak sa Stašom Košarcem, ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, gdje je ocijenjeno da EU ugrožava ljudska prava i slobodu kretanja prevoznicima iz Republike Srpske i Federacije BiH i grubo narušava Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
Košarac je istakao da EU ima diskriminatoran odnos prema prevoznicima iz Republike Srpske i FBiH, te da sve nadležne institucije moraju pružiti maksimalnu podršku kako bi se zaštitio sektor drumskog prevoza, koji je od izuzetnog značaja za privredni razvoj Srpske i FBiH.
"Nedopustivo je da EU ima maćehinski odnos i da tretira domaće prevoznike kao ilegalne migrante, pri čemu na grub način krši osnovne elemente Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. EU de fakto na ovaj način našim prevoznicima ugrožava ljudska prava i slobodu kretanja ljudi, robe, kapitala i usluga, pri čemu stvara diskriminaciju i sprečava pravo na konkurenciju", naglasio je Košarac.
Istakao je da EU ovakvim odnosom ugrožava privrednike iz Republike Srpske i FBiH, kao i ukupni privredni razvoj.
Naglasio je da će zatražiti hitan sastanak sa šefom Delegacije EU u BiH Luiđijem Sorekom u vezi s ovom problematikom, koja zahtijeva rješenje i maksimalan angažman svih nadležnih institucija, s posebnim akcentom na nadležna ministarstva i predstavnike diplomatsko-konzularne mreže BiH.