FOTO: GS

SARAJEVO - Svi medikamenti koji su na raspolaganju ljekarima za rješavanje trenutne situacije u BiH odavno su postali neefikasni. Uz to, u značajnoj mjeri tome je kumovao Kristijan Šmit svojim nerazumnim odlukama i dodvoravanjem opozicionim strankama, misleći da će na taj način razriješiti probleme u zemlji.

Kaže ovo za "Glas Srpske" šef Kluba delegata iz reda srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović komentarišući aktuelnu političku situaciju u BiH i rad parlamenta, odnosno dva doma, i sve blokade koje ih prate zbog pokušaja da se po svaku cijenu nasilno promijeni vladajuća većina na nivou BiH.

Nović poručuje da će posljedice jedne takve politike građani morati trpjeti do narednih izbora 2026. godine.

- Ukoliko "trojka" ne shvati da se samo sa vlastima u Republici Srpskoj može razgovarati o usvajanju zakona koji su bitni za potencijalni kandidatski status BiH za ulazak u Evropsku uniju, neće biti nikakvog napretka. Nisam optimista da ćemo nešto bitno uraditi do narednih izbora, a stanje će biti još lošije - smatra Nović.

Na pitanje da li ima lijeka i izgleda da se situacija do narednih izbora popravi, Nović je konstatovao da tu više lijeka nema.     

Prema njegovim riječima, ni Dom naroda ni Predstavnički dom nisu dali rezultate jer predstavnici brojnijeg bošnjačkog naroda u BiH ne poštuju koaliciono partnerstvo i nastoje da od BiH naprave zemlju po mjeri samo jednog naroda. Nović ističe da je posebno zakazao Dom naroda i navodi brojne uzroke koji su doveli do toga.

- Ne želim nikoga previše optuživati, ali je nesporno da je sarajevska "trojka" mislila da je car u BiH, da je suvereni vladar i da može da radi sve što joj padne na pamet, pa i da pokuša da izbaci SNSD kao najjaču političku stranku iz Doma naroda i Predstavničkog doma - naglasio je Nović.

On je dodao da "trojka" po svaku cijenu nastoji da sklopi savez sa onima koji nisu dobili legitimitet na izborima, što je bio jedan od glavnih razloga za poremećaje u odnosima koalicionih partnera na nivou BiH.

- Taj politički haos vješto je koristila SDA, koja je htjela da sebe pozicionira za naredne izbore. Dobrim dijelom u tome je i uspjela. Nažalost, opozicija iz Republike Srpske nije imala snage da se suprotstavi takvim tendencijama, ili ih nije prepoznala, ili je u svemu tome bila prevelika želja za vlašću. Zbog toga smo došli u situaciju kada se ne može sa sigurnošću tvrditi da li će u Domu naroda biti većine za određene tačke dnevnog reda i njihovo usvajanje, ali i da li će neki zakoni i propisi biti usvojeni ili neće - kaže Nović.

Slično mišljenje ima i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH i lider HDZ-a BiH Dragan Čović. On smatra da parlament u cjelini nije ni približno radio ono što bi trebalo.

- Prije svega, treba reći zbog čega postoji Dom naroda - radi zaštite kolektivnih prava koja se odnose na tri konstitutivna naroda. Neki su pokušavali uvesti i četvrtu kategoriju "ostali". To je nanijelo štetu čitavom procesu. Dom naroda, kao i domovi naroda u FBiH, biraju se na različite načine, ali princip je isti. Oni koji su to osmislili bili su mudri ljudi koji su pokušavali napraviti mir između tri zaraćene strane. Dom naroda je bio instrument odvraćanja - pojasnio je Čović.

Dodao je da u njegovoj kancelariji stoji zastava hrvatskog naroda uz sve druge, ali i da pretpostavlja da je takav slučaj i kod njegovih političkih kolega iz redova druga dva naroda.

- Taj instrument odvraćanja trebalo je da bude toliko snažan da niko ne pokušava stvoriti odnos, ni kroz izvršnu vlast u Savjetu ministara, ni kroz Predstavnički dom, koji unaprijed zna da neće preživjeti instrumente Doma naroda. Potrebno je imati tri predstavnika kao kvorum iz jednog, drugog ili trećeg naroda. Sada možemo reći da Dom ne radi dobro jer ima puno prekinutih sjednica, što je tačno, a i cijelu godinu to je radio bošnjački klub kada je riječ o pitanjima Ustavnog suda. Poslije toga smo se naizmjenično vrtjeli u krug, zavisno od tačaka dnevnog reda. Sada kolege vjeruju da silom mogu nešto proturiti i da će proći nešto izvan dogovora. To je pokušaj miješanja autoriteta izvana sa nekim nametnutim rješenjima i dogovaranja u pojedinim kancelarijama predstavnika pojedinih stranaka, potpuno zanemarujući činjenicu da, ako nešto nije usaglašeno, neće proći - napomenuo je Čović.

On ističe i da Savjet ministara BiH u svom sazivu ima predstavnike tri konstitutivna naroda, baš kao i u Predstavničkom domu i Domu naroda, i dok god se sve poštuje, proces je protočan. Dodaje da se nekad vodilo računa o koalicionom kapacitetu koji je dogovoren između stranaka koje su na izborima osvojile vlast.

- Ovako kao danas, kada se ide na silu da bi se isprovocirala institucija visokog predstavnika da promijeni Ustav i eliminiše ulogu Doma naroda, postavljena je potpuno naopaka teza. Umjesto da se priključimo jedni drugima i tražimo zajednička rješenja, stvari se pokušavaju rješavati provokacijama - istakao je Čović.

Dodao je da nije zadovoljan ni radom parlamenta BiH, ali ni Doma naroda, koji je trebalo da predstavlja sigurnost za sve narode u BiH.

- Četiri puta hrvatski narod nije birao svog predstavnika jer brojniji bošnjački narod to radi umjesto nas. Dom naroda ne radi ni izbliza koliko bi trebao, primarno zbog toga što materijali koji dolaze nisu usaglašeni na načelima jednakosti tri konstitutivna naroda - ocijenio je Čović.

Blokade

Tokom ove godine rad Parlamentarne skupštine BiH bio je obilježen čestim prekidima i otkazivanjem sjednica, pri čemu je Dom naroda trpio najveće blokade. Samo jedna sjednica Doma naroda uspješno je privedena kraju, dok su druge prekidane zbog nedostatka kvoruma ili neusaglašavanja stavova delegata. Predstavnički dom je održao oko 13 sjednica, ali je i tu bilo poteškoća u vezi sa kvorumom.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )