FOTO: GS

SARAJEVO - Iako je najavljeno da će bošnjački blok "trojka", HDZ BiH i opozicione stranke iz Srpske (SDS, PDP i Lista za pravdu i red) zvanično i ovjeriti partnerstvo u vlasti na nivou BiH i to stavljanjem potpisa na koalicioni sporazum, neizvjesno je da li će to toga i doći, s obzirom na to da u partijama sa srpskim predznakom tvrde da takvog dokumenta još nema.

Politička atmosfera na nivou BiH je prilično poljuljana od početka ove godine, a u isto vrijeme i nesvakidašnja, jer je SNSD, iako odbačen od strane dojučerašnjih partnera iz FBiH, i dalje zvanično u vlasti, s obzirom na to da njihovi kadrovi nisu smijenjeni sa pozicija u Savjetu ministara. Do toga, između ostalog, nije došlo zbog postupaka HDZ-a, ali i zbog snage koju SNSD ima u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, gdje su od pet delegata u Klubu Srba tri iz njihovih redova, što im daje mogućnost da upravljaju kvorumom za rad.

I dok je bošnjačka trojka, prvenstveno NiP Elmedina Konakovića, otvoreno inicirala smjene funkcionera SNSD-a, HDZ Dragana Čovića je donedavno, zvanično, držao do partnerstva sa strankom Milorada Dodika. Ipak, došlo je do promjene te je i prihvatio sastanak na Kupresu sa liderima opozicije u Srpskoj, koji je održan 22. marta.

Prisutni su bili i bošnjački zvaničnici iz vlasti, a na bazi toga pojedini federalni mediji su za vikend objavili da će predstavnici dviju "trojki" i HDZ-a, kako im je nezvanično potvrđeno, koalicioni sporazum potpisati sutra u 15 časova u zgradi Parlamentarne skupštine.

S druge strane zanimljivo je da je ranije, još početkom mjeseca, za taj dan, u 11 časova, predsjedavajući Doma naroda Nikola Špirić (SNSD) zakazao hitnu sjednicu tog tijela. Na dnevnom redu je, između ostalog, i novi, treći pokušaj njegovog razrješenja sa te pozicije, a na zahtjev srpskih delegata Nenada Vukovića (PDP) i Želimira Neškovića (SDS) te Ilije Cvitanovića (HDZ 1990) i Zlatka Miletića (ZnG) iz reda Hrvata, kao i bošnjačkog delegata Kemala Ademovića (NiP).

Osim toga ista grupa stoji i iza još jedne tačke na predloženom dnevnom redu. Riječ je o prijedlogu odluke o smjeni ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca i ministra finansija i trezora Srđana Amidžića koji su kadrovi SNSD-a.

Prvi čovjek SDS-a Milan Miličević tvrdi za "Glas Srpske" da će sutra biti zapravo održan konsultativni sastanak, da termin još utvrđuju, ali da se sporazum neće biti potpisivan. Na pitanje zbog čega, odnosno da li se čeka epilog sjednice Doma naroda, Miličević kaže da ne može da bude potpisan, jer "ne postoji takav dokument".

- Još smo u fazi razgovora - poručio je Miličević.

Sličnu poruku imao i lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, koji čeka taj dogovor i imenovanje za novog ministra bezbjednosti BiH, za šta je već upućena inicijativa koju su potpisali šefovi kluba SDS-PDP-Lista za pravdu i red, SDP-a NiP-a Naša stranka-BHI KF i mješovitog kluba, tvrdeći da za to postoji većina.

Međutim, on u izjavi za "Glas Srpske" tvrdi da je termin sastanka dogovoren, odnosno da je to u srijedu 15 časova u zgradi Parlamentarne skupštine BiH.

- Za sada je tako. Biće održan sastanak, a da li će biti potpisan sporazum, biće ako se dogovorimo. Ako ne, neće. Ne možemo to prejudicirati. Treba sačekati srijedu pa onda ići dalje - poručio je Vukanović, uz opasku da ne zna šta će se dešavati u Domu naroda, jer on nije delegat niti iko sa njegove liste.

Sa predstavnicima PDP-a, HDZ-a BiH i stranaka "trojke" do zaključenja ovog broja "Glasa" nismo uspjeli da stupimo u kontakt.

Situacija na političkoj sceni BiH je dovedena do usijanja kada je "trojka" sa opozicijom iz Srpske smijenila Nebojšu Radmanovića (SNSD) sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a nedugo zatim na to mjesto izglasala Darka Babalja (SDS). Nastojanja da SNSD bude izguran iz vlasti su nastavljena te su u tom domu "prošle" smjene ministara Košarca i Amidžića, ali su još na tim pozicijama, jer smjena mora da dobije podršku i u Domu naroda, u kojem SNSD ima kapacitet da to blokira.

Zakonima na nivou BiH je, naime, propisano da je za imenovanje ministara na tom nivou vlasti nadležan samo Predstavnički dom i tu je potrebno da dobije 22 glasa, dok je za smjenu potrebna i potvrda u Doma naroda, tako da je moguća i opcija da Vukanović bude rame uz rame sa Košarcem i Amidžićem u Savjetu ministara.

Politička eutanazija

Aktuelni momenat i nastojanja na domaćoj političkoj sceni komentarisao je u subotu i Nikola Špirić. U izjavi za Srnu podvukao je da Srbi koji imaju većinu u Domu naroda neće pristati na političku eutanaziju, niti će dozvoliti da bude poništena izborna volja birača i institucije Srpske.

- U opštoj histeriji tobožnje odbrane BiH svi su otplutali daleko od obale i zaboravili na tu BiH u koju se kunu. Partije iz Sarajeva i dezorijentisane opozicione partije iz Srpske nadaju se promjenama da bi ostvarili svoje nedosanjane političke snove. Većinska volja srpskog naroda u Domu naroda biće brana tim opasnim namjerama - zaključio je Špirić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )