FOTO: InfoBijeljina.com/ilustracija

Prevoznici i logističke kompanije iz Bosne i Hercegovine održaće danas protest u Sarajevu na kom će, između ostalog, tražiti rasterećenje poslovanja transportnih preduzeća u BiH. Shodno tome, organizatori su ranije najavili da se danas na protestu-defileu kroz glavni grad BiH očekuje oko 500 kamiona iz cijele zemlje.

Protestom prevoznici žele pokazati da u BiH postoji snažna transportna industrija te da posljednjih 14 mjeseci plenum Konzorcijuma logistika Bosne i Hercegovine vodi civilizovanu i argumentovanu borbu za bolje uslove.

Osim zahtjeva da se riješi pitanje viznog ograničenja boravka u EU (90 dana u 180), profesionalni vozači traže i promjene procedura ulaska i izlaska iz zemlje, kako ne bi provodili sate na granicama bez ikakvog opravdanja. Trenutna situacija ozbiljno ugrožava poslovanje bh. transportnih firmi koje sve više ostaju bez radnika.


Zbog rigoroznije primjene EU pravila o boravku, prevoznicima prijeti izricanje visokih novčanih kazni od 1.200 do 6.000 evra. Vozači u nekim slučajevima bivaju zadržani 24 sata, a mnogi potom dobijaju i zabranu ulaska. Usljed toga često dolazi i do otkaza.

Ministar komunikacija i saobraćaja BiH Edin Forto sa prevoznicima je održao sastanak s kojima je razgovarao o aktuelnim problemima. Tom prilikom je Forto naveo da je situacija prepoznata te da se u saradnji s Ministarstvom spoljnih poslova radi na pronalasku rješenja.

Takođe je Forto predložio da sa predstavnicima prevoznika na sedmičnom nivou održava sastanke kako bi se mogla naći što efikasnija rješenja.


Iz Evropske unije poručeno je da za vozače ne postoji zajedničko izuzeće, već da svaka članica pojedinačno može odobriti produžen boravak. Stotine bh. prevoznika već su dobile zabrane, a hiljade su napustile BiH iz straha da će im se isto dogoditi.

No, kako navode prevoznici, nije samo EU problem. Više ne žele čekati i po 12 sati na granicama.

“U nekim zemljama kada se dobije zabrana, kao što je Poljska, nemoguće je skinuti. Poljska je trenutno najveći problem. Hrvatska je mjere malo ublažila, ali sada su najveći izazovi Njemačka i Poljska”, kazao je ranije za N1 Zijad Šarić, vlasnik transportne kompanije.

Predstavnici prevoznika zakazali su sastanak sa direktorom Uprave za indirektno oporezivanje i ministrom spoljne trgovine Stašom Košarcem za 25. april. Ako se sastanak ne održi – najavljuju protest u stilu “francuskog modela”. To na kraju znači da će blokada graničnih prelaza u Bosni i Hercegovini uslijediti za 11 dana ukoliko bh. političari nastave ignorisati brojne probleme s kojima se suočavaju domaći prevoznici.

Više od 15.000 vozača u BiH suočava se s istim problemima. Njihova eventualna blokada mogla bi potpuno zaustaviti trgovinsku razmjenu s EU, budući da se više od 90% razmjene odvija drumskim putem. Očekuje se i rast cijene transporta za preko 20%, što bi se direktno odrazilo na cijene gotovo svih osnovnih životnih proizvoda.


Današnja protestna vožnja predstavnika drumskog transportnog sektora krenuće sa Stupske petlje kroz Bulevar Meše Selimovića sve do Trga Bosne i Hercegovine gdje će napraviti simboličan zaokret, a potom se vraćaju vozilima i napuštaju grad.

U 12:00 sati će ispred Parlamenta BiH predstaviti svoje zahtjeve i dalje korake Plenuma Konzorcijuma logistika Bosne i Hercegovine.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )