Iako je ponovo odobreni izvoz voća i povrća iz BiH na tržište Rusije dobra vijest za poljoprivredne proizvođače, voćari i povrtari smatraju da bi bilo bolje da BiH manje izvozi, a više domaćom kvalitetnom robom podmiruje svoje potrebe.
Naime, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je da je Ruska Federacija ponovo odobrila uvoz voća i povrća iz BiH.
"Očekujemo da će biti angažovano devet kompanija sa 92 kooperanata iz Republike Srpske, kao i pet kompanija sa 15 kooperanata iz Federacije BiH", naveo je Košarac.
Košarac je rekao da su pri kraju aktivnosti i na izvozu proizvoda životinjskog porijekla u Rusiju, te da se u naredna dva-tri mjeseca očekuje i to odobrenje.
"U tom kontekstu biće angažovano šest objekata iz BiH i pet objekata iz Ruske Federacije, što govori o prijateljskim odnosima Rusije prema BiH", rekao je Košarac.
Poljoprivredni proizvođači ističu da je svako novo tržište dobra prilika za same proizvođače, ali ističu da bi bolje bilo da čuvamo domaću proizvodnju na način da se smanji uvoz svih proizvoda koje proizvođači iz BiH mogu da proizvedu.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je da je to dobra stvar za one proizvođače koji se bave tim da imaju novo tržište.
"Iako mi poljoprivredni proizvođači insistiramo na tome da bi bilo najbolje da naši proizvodi ostaju nama, a samo tržišni viškovi da idu u izvoz, ali međutim očigledno je da to ne funkcioniše tako i da nam je potrebno dodatno tržište", kazao je Marinković.
Dodao je da će to pomoći da se ti proizvodi ne skladište, nego će oni što prije naći put do kupca i poljoprivredni proizvođači doći do novca za svoju robu.
"Pozdravljamo svaku vrstu sporazuma gdje možemo izvesti naše proizvode i olakšati proizvođačima plasman na neko inostrano tržište", kazao je Marinković.
Dodao je da poljoprivrednici zastupaju zaštitu domaće proizvodnje i uvođenje određenih mjera zaštite.
"Svakako nam je bolje da koristimo našu jabuku, krušku nego da uvozimo iz Poljske ili neke druge države", kazao je Marinković i istakao da u uslovima kada je prekomjeran uvoz u BiH moraju se pronaći nova tržišta za plasiranje robe.
Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, istakao je u razgovoru za "Nezavisne novine" da je dobra vijest za same proizvođače.
"Postavlja se pitanja koliko mi imamo tih proizvoda za izvoz, ali u svakom slučaju sve što se može izvesti, treba to uraditi, jer proizvođači izvozom postižu dobre cijene", kazao je Bićo.
Dodao je da ipak treba voditi računa o tome da domaći proizvođači zadovolje potrebe domaćeg tržišta.
"Upravo nam se dešava da mi izvozimo kvalitetne domaće proizvode, mi znamo kako kod nas ide izvoz, sve se provlači kroz iglene uši, sve kontrole su maksimalne i sve mora da zadovolji maksimalni kvalitet, a ovdje opet kod nas ulazi roba koja je sumnjivog kvaliteta", kazao je Bićo.
Darko Ilić, predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske, potvrđuje za "Nezavisne novine" da je dobro da domaći proizvođači izvoze svoje proizvode.
"Potrebno i poželjno je da se da neki novi zamah proizvodnji voća i povrća", kazao je Ilić.
Istakao je da godinama u BiH prevladava prekomjeran uvoz svih proizvoda, te da nadležni izbjegavaju da kažu šta je srž tog problema.