FOTO: null

Više puta tokom godine na Zemlju padaju meteori, ali je onaj koji je šestog februara pao u Atlantski okean bio daleko veći od prosečnog, saopštila je NASA.

Meteor je eksplodirao u vazduhu, skoro hiljadu kilometara od obale Brazila. Procenjuje se da je ova eksplozija bila jedna eksploziji 13.000 tona eksploziva TNT, što je ista jačina eksplozije kao što poseduje atomsko oružje koje su koristili za bombardovanje Hirošime 1945. Reč je o najvećem meteoru još od februara 2013. godine, kada je ogromni meteor eksplodirao iznad Čeljabinska, u čijoj eksploziji je 1.600 ljudi bilo povređeno.

Čeljabinski meteor imao je preko 18 metara i udario je u Zemljinu atmosferu brzinom 18,5 metara u sekundi. Veći deo ostataka meteora sleteo je u lokalno jezero pod nazivom Čebarkul. Astronom Fil Plejt ističe da kada prosečan meteor padne, on je tako mali da pad prođe neprimetno, ali ako padne u naseljenoj oblasti može da razbije prozore i da izazove paniku, ali ističe da ne veruje da bi mogla da se dogodi neka velika šteta. Plejt procenjuje, s obzirom na energiju eksplozije najnovijeg meteora, da je on širok oko pet do sedam metara.

Malo je verovatno da je neko video meteor, ali je verovatno uhvaćen na snimku vojske koja snima atmosferske eksplozije. Plejt ističe da se pad ovakvih meteora desi nekoliko puta godišnje i da uglavnom to prođe neprimetno. Međutim, postoje i mnogo veći meteori zbog kojih treba da se zabrinemo.

Nasa prati nebeska tela koja su u blizini Zemlje, unutar Sunčevog sistema, u blizini naše orbite. Nasini stručnjaci procenjuju da ima 1.607 asteroida koji se kvalifikuju kao potencijalno opasni. U septembru prošle godine, Pol Čodas, menadžer Nasine kancelarije koja procenjuje objekte u blizini Zemlje u Pasadeni, istakao je da nema postojećih dokaza da je asteroid ili bilo koje drugo nebesko telo na putu na kom bi mogao da utiče na Zemlju. On, takođe, kaže da većina viđenih objekata ima veoma malu verovatnoću da pogodi našu planetu tokom idućeg veka. Jedan od takvih asteroida je asteroid 2013 TX68, koji ne predstavlja pretnju Zemlji, ali može proći veoma blizu Zemljine površine, kako je objasnila svemirska agencija NASA, ali eksperti dodaju da je verovatnoća da će on pasti na Zemlju veoma mala.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )