FOTO: Capital.ba

Kako saznaje Žurnal, do polovine oktobra 23 zaposlenih Javnog preduzeća BH Pošta dobili su otkaz zbog falsifikovanih diploma. Najviše falsikovanih diploma pronađeno kod radnika u Centru pošta u Bihaću i Sarajevu. Falsfikovan diplome revizijom je bilo lako otkriti, a šta ćemo sa kupljenim?

Kada je početkom godine najavljena  revizija diploma zaposlenima u Parlamentarnoj skupštini BiH te svih uposlenih u federalnim organima uprave, institucijama, zavodima, agencijama, direkcijama i drugim organima čiji je osnivač Federacija BiH Žurnal je upozorio da će revizijom biti nemoguće utvrditi da li su diplome kupljene.

Od afere Diploma prošlo je skoro deset mjeseci a proces revizije još uvijek nije gotov. U međuvremenu, ministrica obrazovanja i nauke FBiH Elvira Dilberović nedavno je u medijima izjavila da su otkrivene uglavnom falsifikovane srednjoškolske diplome zaposlenih u institucijama FBiH.

Kako saznaje Žurnal, samo u BH Pošti do polovine oktobra 23 zaposlenika su dobila otkaz zbog falsifikovanih diploma. Radi se o uglavnom o radnicima sa srednjom stručnom spremom  IV i III stepena. Skoro sve falsifikovane diplome su bile srednjoškolske, osim jedne koja je bila iz osnovne škole.

U Centru pošta (CP) Sarajevo  otkriveno je sedam lažnih diploma. Šest radnika već je dobilo otkaz dok za jednog radnika još uvijek nije raskinut ugovor.

Sedam radnika BH Pošte zaposlenih u Centru pošta Bihać takođe je dobilo otkaz. Pet radnika CP Bihać imalo je falsifikovane diplome trogodišnje srednje škole, dok su dva radnika imali lažne diplome četverogodišnje srednje škole.

U Centru pošta Tuzla otkaz su dobila četiri zaposlena, dok su CP Zenici i CP Mostaru otkrivene po jedna falsifikovana diploma.

Do polovine oktobra u Glavnom poštanskom centru otkaz su dobila tri radnika zbog falsifikovanih diploma srednje škole.  Iako postupak provjere diploma u ovom preduzeću nije okončan do sada nije otkrivena niti jedna falsifikovana diploma u Glavnoj direkciji pošte.

Falsifikovane diplome lako je otkriti, a šta ćemo sa kupljenim?

Kao što je najavljeno, revizija diploma zaposlenih u javnim institucijama vršila se tako što institucija šalje upit srednjoškolskim i visokoškolskim ustanovama koje su izdale diplomu. Upit je sadržavao broj diplome i datum izdavanja a od škole ili fakulteta tražili su se podaci na čije ime je izdata diploma pod navedenim brojem.

Ovakvom revizijom mogle su se utvrditi samo stvarno falsifikovane diplome. Upitno je da li je bilo moguće otkriti i prekvalifikacije koje su trajale manje od zakonom određenog vremena školovanja.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )