FOTO: InfoBijeljina

Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici podržala je zahtjeve prevoznika i zatražila od Savjeta ministara i ostalih nadležnih institucija sa nivoa BiH da preduzmu neophodne aktivnosti na zaštiti interesa prevoznika.

Naime, prevoznici iz BiH zahtjevaju hitno uvođenje dvogodišnjeg moratorija na primjenu pravila 90 dana u 180 dana sa EU, povrat akciza na gorivo, kraća zadržavanja na granicama i carinama kroz ubrzanu digitalizaciju procesa, te rasterećenje troškova poslovanja u drumskom prevozu.

Iz Vlade RS su rekli da je Ministarstvo saobraćaja i veza Srpske u prethodnom periodu više puta iniciraloprema Ministarstvu komunikacija i transporta BiH i Upravi za indirektno oporezivanje BiH rješavanje pitanja neuslovnih carinskih terminala (neasfaltirani, bez sanitarnih prostorija, sa čestim nestancima električne energije), radacarinskih organa i granične policije zbog kojih se prevoznici zadržavaju i po 24 časa na carinskim terminalima, kao i pitanje kontrole stranih prevoznika koji ulaze u zemlju bez propisanih dozvola i na taj način predstavljaju nelojalnu konkurenciju domaćim prevoznicima.

Ranije u toku dana,  predstavnici domaćih prevoznika okupljenih u Konzorcijumu "Logistika BiH" sastali su se sa Stašom Košarcem, ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koji je rekao da  imaju podršku u nadležnosti ministarstva, ali je potrebno upoznati Savjet ministara.

"Cijenim da kretanje institucija BiH mora biti hrabrije kada su u pitanju institucije EU. Oni ovdje štite svoje interes, isto tako mi moramo raditi za naše interese. Napore koje smo imali na Savjetu ministara jesu da ubrzamo nastupe prema EU, žao mi je što u ovih desetak mjeseci nismo rješavali napore", kazao je Košaraca.

Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH", kazao je da su imali  jedan jako otvoren i konstruktivan razgovor.

"Najbitnije je istaknuti da ni jedan prevoznik državi ne duguje ništa. Sve što smo ministru Košarcu izložili su isključivo najhitnije stvari i nadamo se da će se rješavati već od danas", kazao je Peulić i dodao da je bitno da između njih nema ni jedno pitanje koje ne mogu otvoriti i razgovarati.

Ranije su iz Konzorcijuma "Logistika BiH" saopštili da  njihova borba nije protiv građana već za zajedničku budućnost u kojoj 47.000 zaposlenih u transportnoj industriji neće morati da napušta zemlju.

"Ukoliko ne dođe do sastanka sa vlastima, 28. aprila slijedi  'francuski model' otpora, odnosno potpuna obustava drumskog transporta", kazali su Konzorcijuma "Logistika BiH".

Podsjetimo, vipe od 500 vozača kamiona u ponedjeljak je prošlo Sarajevom u znak protesta zbog, kako navode, dugogodišnjih loših propisa koji im otežavaju rad.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )