Više od 80 odsto žena žrtava nasilja nikada nije prijavilo nasilnika nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, pokazalo je istraživanje Centra za društveno istraživanje Global Analitika iz Sarajeva.
Global Analitika je u okviru projekta "Reaguj kada nasilje ljubav ugasi" provela istraživanje o nasilju nad ženama u bh. društvu, a rezultati istog impliciraju koliko ustvari djevojke/žene shvataju važnost prijavljivanja nasilja, ali i koliko žrtve nasilja imaju povjerenja u pravosuđe i institucionalnu pomoć.
- Shodno rezultatima istraživanja skoro 47 odsto ispitanica je doživjelo neki oblik nasilja, ali porazna je činjenica da 81,2 posto njih nikada nije prijavilo nasilnika nadležnim institucijama, dok se na taj korak odvažilo samo 18,2 posto anketiranih - navode iz ove nevladine organizacije, prenosi N1.
Najveći broj žena bile su žrtve psihološke torture (njih 37,5 posto), a slijede ekonomsko i fizičko nasilje (sa po 25 posto). Zanimljivo je da je nemali broj ispitanica i snažne ispade ljubomore prepoznalo kao blaži oblik nasilja.
U drugom dijelu aktivnosti u okviru ovog projekta akcenat je stavljen na osnaživanje žene, prije svega na psihološkoj i ekonomskoj osnovi kako bi ona bila postala i ostala samostalan subjekat u porodici i društvu uopšte.
- To je posebno značajno jer je veliki broj žena, prema provedenom istraživanju, neupućen u sadržaj Zakona o zaštiti od nasilja u porodici (46,7 odsto). Nemali je broj onih koje su samo djelimično upućene u sadržinu spomenutog zakona (26,7 odsto). Ipak, značajna je činjenica da velika većina ispitanika prepoznaje nasilje nad ženama kao autonoman oblik zlostavljanja (93,7 odsto) - navode iz Global Analitike.