Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske u okviru Sedmice sestrinstva, koja se obilježava od 12. do 18. maja, organizuje brojne aktivnosti koje imaju za cilj unapređenje položaja medicinskih sestara, ali i podizanja svijesti o važnosti ove profesije.
Prva aktivnost organizuje se 12. maja u banjalučkom parku "Petar Kočić" u periodu od 12 do 14 časova kada se za građane organizuje besplatno mjerenje šećera u krvi, krvnog pritiska, tjelesne težine, te savjetodavne aktivnosti u skladu sa kompetencijama medicinskih sestara.
Istog dana u hotelu "Courtyard by Marriott" u Banjaluci sa početkom u 19 časova biće održana akademija u čast Sedmice sestrinstva, na kojoj će biti dodijeljena priznanja svim zasluženim za unapređenje položaja ove profesije.
Takođe, u periodu od 12. do 18. maja u zdravstvenim ustanovama članovi Udruženja će održati planirana predavanja za medicinske sestre, tehničare i babice.
Podsjećamo da se svugdje u svijetu Dan medicinskih sestara obilježava 12. maja na godišnjicu rođenja Florence Nightingale.
Slogan Međunarodne asocijacije medicinskih sestara za 2025. godinu je "Naše medicinske sestre. Naša budućnost. Briga o medicinskim sestrama jača ekonomije" upravo u cilju skretanja pažnje na zdravlje i dobrobit medicinskih sestara.
"Ova tema naglašava kritičnu ulogu koju zdrava radna snaga medicinskih sestara igra u jačanju ekonomije, poboljšanju zdravstvenih sistema i osiguravanju boljih rezultata za zajednice širom svijeta.
Naglašavamo da je međunarodna mobilnost i migracija radne snage u sestrinstvu znatno porasla posljednjih godina. To je rezultat rastuće globalizacije, s napretkom tehnologije koji stvaraju veće mogućnosti za globalne migracije", navode oni.
Naime, kako navode iz Udruženja, Svjetska zdravstvena organizaciju je procijenila da je 2018. godine svaka osma (13 odsto) medicinska sestra rođena ili obučena u inostranstvu. Dok su migracije opale tokom prvih godina nakon pandemije kovid-19 zbog zatvaranja granica, trendovi stalne migracije stranih državljana u razvijenije zemlje su nastavili da rastu.
Migracija pruža mogućnosti stručnjacima da traže prilike i bolje uslove izvan svoje matične zemlje, a najveću šansu traže medicinske sestre. Zato je jako važno da se sistemski unaprijedi položaj medicinskih sestara kako bi se smanjio trend odlaska van granica BiH.