FOTO: pixabay

Bilježi se i južnoafrička varijanta te njujorška, za koju se utvrdilo da je takođe brzošireća

“Prva ciljana testiranja pokazuju da je u Zagrebu oko 25 posto zaraženih britanskom varijantom koronavirusa, a na nivou cijele Hrvatske oko 20 posto. Bilježi se i južnoafrička varijanta te njujorška, za koju se utvrdilo da je takođe brzošireća. Naime, mi smo još u februaru analizom nasumično testiranih 100 pozitivnih uzoraka utvrdili dvije mutacije i pokazali koliko je britanska varijanta virusa već tada bila prisutna u Zagrebu. To je razlog što se uvode i promjene u dijagnostici, prije svega ciljani PCR testovi kojima se mogu detektovati nove varijante virusa i bez tzv. sekvenciranja, koje je deset puta skuplje i duže traje. Rezultati ovih novih testova dobijaju se već za koji sat”, kaže prof. dr. Jasmina Vraneš, voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Andrija Štampar” i voditeljica Referentnog mjesta RH za testiranje na SARS-CoV-2, za Jutarnji list.
 
Naime, nove varijante virusa SARS-CoV-2 gotovo da niču svakodnevno. Britanska, južnoafrička, brazilska, kalifornijska, njujorška, japanska, nigerijska, finska i još ko zna koja varijanta sve više zabrinjavaju stručnjake jer svaka od njih može predstavljati opasnost za razbuktavanje pandemije zavisno o tome koliko se brzo širi i koliko tešku bolest može izazvati.
 
“Mi ove nove testove upotrebljavamo kao probirne kod putnika iz drugih država i osoba sa sumnjom na reinfekciju koronavirusom, a dodatno ih koristimo kao tzv. nadzorni test, što znači da se 20 do 50 posto uzoraka pozitivnih na ‘običan’ PCR test dodatno testira na nove varijante virusa, a nakon toga radi se i potvrdno genomsko sekvenciranje”, objašnjava prof. dr. Vraneš.
 
Naime, ti se testovi ne sprovode na prvom testiranju, nego se od pozitivnih na standardni PCR test uzima dio uzoraka kako bi se potvrdio neki od novih varijanti virusa. Činjenica je da se postupak tako ubrzava, ali i pojeftinjuje, jer je sekvenciranje znatno skuplje, komplikovanije i traje duže. Novim PCR testovima rezultati se dobijaju jednako brzo kao i onima koji se upotrebljavaju rutinski, kao dokaz prisutnosti virusa. No, cilj je da se 5 posto pozitivnih testova i sekvencira upravo zbog sve češćih novih varijanti, koje se tako mogu ranije otkriti, za što treba dignuti dodatne kapacitete.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )