FOTO: null

Aktuelni projekti koji se sprovode u oblasti vodoprivrede, vrijedni oko 180 miliona KM, nisu zabilježeni na ovim prostorima u prethodnih 30 godina, saopštili su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Dodali su da je riječ o projektima od 2013. godine, koji se finansiraju iz sredstava međunarodnih institucija, Fonda solidarnosti, bilateralne pomoći i grantova EU, a za čiju realizuju je zaduženo ovo ministarstvo. Pomoćnik ministra za vodoprivredu Čedomir Stojanović istakao je da su od 2001. do 2007. godine, u vrijeme dok su na vlasti bile vlade koje su vodili PDP i SDS, vodoprivredi oduzeta namjenska sredstva i tada je godišnji budžet iznosio 6,2 miliona KM.

- U tom periodu nije bilo ulaganja, ni redovnog održavanja vodoprivrednih objekata, a značajnije investicije u ovom sektoru kreću od 2010. godine. Realizacija pet velikih projekata počinje 2013. godine, među kojima je najznačajniji projekat hitne pomoći i zaštite od poplava vrijedan 107,57 miliona KM, od čega je do danas realizovano čak 45,20 miliona - istakao je Stojanović.

Znatna ulaganja bila su iz sredstava Fonda solidarnosti, gdje je od 24,14 miliona KM vrijednih projekata realizovano 16,28 miliona. Dodao je da su značajni i projekti Svjetske banke, odnosno hitne mjere zaštite od poplava šireg područja Semberije, vrijedan 24,40 miliona KM, te hitni projekat obnove od poplava od tri miliona. Očekuje se i realizacija sredstava od IPA fondova vrijednih 19,85 miliona KM.

- U 2017. godini je planirano da se ugovore svi poslovi iz odobrenog kredita EIB-a od 55 miliona evra, da počne izgradnja drinskog nasipa i da budu završeni projekti iz Fonda solidarnosti - kazao je Stojanović.

On je napomenuo da je planirana rekonstrukcija savskog nasipa na dionicama gdje nije obezbijeđen rang zaštite od takozvanih stogodišnjih voda.

- Od planiranih 20 kilometara nasipa do sada je završeno 15 kilometara i to u Semberiji pet, a u Kozarskoj Dubici deset. Preostalo je da se sanira pet kilometara nasipa u Gradišci - rekao je Stojanović.

Osim planirane rekonstrukcije nasipa, nakon poplava 2014. godine ukazala se i potreba obnove pojedinih dionica savskog nasipa.

- Pripremljena je dokumentacija za obnovu oko 30 kilometara nasipa u Brodu, Gradišci i Srpcu - istakao je Stojanović.

On je dodao da je sva obodna kanalska mreža u dužini od 180 kilometara zahtijevala sanaciju i rekonstrukciju, a poslije poplava 2014. uočena je potreba i za povećanjem propusne moći pojedinih dionica kanala, tamo gdje su nikla i nova naselja. Iz Ministarstva su istakli da su nakon poplava 2010. godine aktivno radili i na uređenju vodotoka.

Fond solidarnosti

Nakon poplava 2014. godine, iz Fonda solidarnosti prioritetno su sanirana oštećenja na nasipima, kao što je nasip za zaštitu naselja Dobar u Modriči, savskih i nasipa uz rijeku Bosnu u Šamcu, kao i nasipa oštećenih u Bijeljini, te izgrađenih uz manje vodotoke.

- Sanirano je 14.779 metara nasipa i izgrađeno novih 4.506 metara. Značajna sredstva su uložena u sanaciju kanala i riječnih tokova po svim ugroženim naseljenim mjestima, tako da je sanirano 41.700 metara kanalskih ili riječnih tokova - naglasili su u Ministarstvu poljoprivrede.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )