FOTO: infobijeljina.com

U selu koje danas broji jedva desetak stanovnika, a nekada je bilo dom za više od 130 porodica, podignuta je nova svetinja – Hram Svetog proroka Jeremije. Na temeljima srednjovijekovnog manastira iz 13. vijeka, i na mjestu gdje su ustaše 1942. godine žive spalile 87 mještana, obnovljena bogomolja ponovo okuplja raseljene Srbe iz cijelog svijeta i vraća život zaboravljenoj Majevici.

U nedjelju,18. maja u 8 časova i 30 minuta, mitroplit zvorničko-tuzlanski Fotije osveštaće Hram Svetog proroka Jeremije u Rožnju na Majevici, koji je podignut iz pepela i u njemu služiti svetu arhijerejsku liturgiju. Ova svetinja, podignuta na mjestu gdje je nekada postojao manastir u 13. vijeku, okuplja nekadašnje mještane majevičkog sela Rožanj, koji su nakon što je Dejtonskim sporazumom pripalo federalnoj opštini Sapna, napustili svoja vijekovna ognjišta i raselili se širom svijeta.

Uređenje platoa i prilaznih puteva i obnova ove bogomolje, sredstvima nekadašnjih žitelja i eparhije zvorničko-tuzlanske završeni su 2015. godine. Te godine u porti manastira podignuta je i spomen česma za 18 stradalih u Odbrambeno - otadžbinskom ratu.

Manastir Svetog proroka Jeremije, zadužbina Nemanjića, simbol bitisanja srpskog naroda na ovom prostoru, mjesto je sabranja nekadašnjih stanovnika i podsticaj za povratak.

- Manastir je podigao kralj Dragutin u 13. vijeku, a Osmanlije su ga srušile u 16 vijeku. 1981. godine slučajno je otkrivena i grobnica, a u podu nekadašnje crkve pronađeni su skeleti trojice monaha koji su nekada službovali u ovom manastiru. Crkva ima ogromnu istorijsku i arheološku vrijednost. Ova svetinja vraća život u selo - rekao je protojerej stavrofor Zoran R. Ilić.

Zemlja na kojoj se nalazi ova pravoslavna svetinja zove se odvajkada Crkvište i bila je vlasništvo sveštenikove porodice. Svoju djedovinu, od oko 18 dunuma poklonio je eparhiji zvorničko-tuzlanskoj. U saradnji sa imenjakom, takođe sveštenikom Zoranom S. Ilićem, parohom boljaničkim, pokrenuo je inicijativu da se izgradi hram na ovom
svetom mjestu.

- U Rožnju se 18. decembra 1942. godine dogodio stravičan zločin. Pripadnici ustaške crne legije pod komandom Jure Francetića i muslimana iz susjednih sela tog dana ubili su 108 mještana Rožnja. U kući Neđe Mićića njih 87 živo je zapaljeno - ispričao je paroh pribojski Zoran Ilić za portal InfoBijeljina.

Prije rata selo Rožanj brojalo je 130 domaćinstava. Danas u njemu živi desetak porodica, a njegovi nekadašnji mještani raseljeni su širom svijeta. Jedini stalni stanovnici su monasi ovog hrama. Selo ima struju i vodu, ali su lokalni putevi neasvaltirani i sa prvim padavinama teško prohodni. Budući da pripada Federaciji BiH na uređenju infrastrukture se uopšte ne radi.

Obnova porušene imovine teče sporo, a imanja nekadašnji mještani podižu vlastitim sredstvima. Manastir je po svojim dimenzijama mali, ali njegova misija u budućnosti biće velika. Izgrađen je i manastirski konak. Mještani Rožnja okupljaju se kod ove svetinje za manastirsku slavu Svetog proroka Jeremiju i rožanjsku molitvu koja se obilježava krajem jula, poslednju nedjelju pred Ilindan.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )