Ministarstvo inostranih poslova (MIP) BiH dobilo je od revizora mišljenje sa rezervom uz skretanje pažnje jer je utvrđeno da je prošle godine prekršen ili zaobiđen niz pravila čiji je cilj transparentno trošenje novca iz budžeta.
Budžet ministarstva, kako je navedeno u izvještaju Kancelarije za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji MIP-a za 2016. godinu, iznosio je 55,6 miliona KM. Revizori su utvrdili da prilikom izrade prijedloga budžeta nisu konsultovana diplomatsko-konzularna predstavništva, kako bi bile uzete u obzir njihove potrebe i planirani izdaci.
MIP je imao popunjenih 487 radnih mjesta, što je znatno manje u odnosu na 520, koliko mu je odobreno budžetom, ali su pronađene nepravilnosti koje se tiču radne snage. Uvidom u pregled zaposlenih posljednjeg dana 2016. godine utvrđeno je da su u radnom odnosu i osobe koje imaju više od 40 godina radnog staža.
- Neophodno je obratiti posebnu pažnju na ispunjenost jednog od uslova za odlazak u penziju na osnovu Zakona o radu institucija BiH. U slučaju opravdanih odstupanja od navedenih zakonskih odredbi, neophodno je sačiniti posebna obrazloženja - naveli su revizori.
Otkriven je i stari problem sa angažovanjem saradnika na osnovu ugovora o djelu. Na te aranžmane je potrošeno 82.700 KM, iako je u budžetu za te namjene planirano 50.000. Revizori su, kao i ranijih godina, utvrdili da su pojedinci angažovani na osnovu ugovora o djelu zapravo obavljali poslove iz domena svakodnevnih obaveza MIP-a.
Iako su putovanja usko povezana sa poslovima ovog resora, revizori su istakli da su troškovi za njih mogli biti niži i racionalniji. Službena putovanja olakšala su budžet za 1,5 miliona maraka. Milion je potrošen u BiH i to gotovo u potpunosti za službena putovanja u inostranstvu, a ostatak su trošili zaposleni u ambasadama, konzulatima i misijama BiH u svijetu. Revizori su uočili da dio putnih naloga nije pravdan u propisanom roku, niti je precizno navedena svrha putovanja.
- Uvažavajući potrebu radnika ministarstva za stalnim službenim putovanjima, preporučujemo da nastave uvođenje efikasne kontrole tih izdataka s ciljem racionalnog trošenja novca iz budžeta - navedeno je u revizorskom izvještaju.
Iako su preduzete aktivnosti kako bi bile spriječene zloupotrebe u korišćenju službenih vozila, revizori su utvrdili da red još nije zaveden. Analizom putnih naloga konstatovano je da su u nekima ostavljene prazne kolone koje se tiču pređene kilometraže i evidencija utroška goriva.
Za troškove telefonskih i poštanskih usluga je potrošen milion maraka, a revizijom je utvrđeno da su neki korisnici pravdali više računa tokom jednog mjeseca i da su pojedincima iz kabineta ministra Igora Crnatka stalno priznavani troškovi prekoračenja odobrenih limita potrošnje.
Nedoumice kod revizora izazvali su i troškovi reprezentacije. Za hranu i piće prošle godine je potrošeno 466.000 KM, a kontrolom računa utvrđeno je da svrha interne reprezentacije nije uvijek jasna i da se uglavnom svodi na svakodnevno konzumiranje pića i napitaka zaposlenih bez odgovarajućih obrazloženja, zbog čega su nastali ti troškovi.
- Ministarstvo vodi knjigu datih poklona, međutim, ona ne sadrži podatke kome su darovi uručeni i kojim povodom - naveli su revizori.
Resor za diplomatiju dobio je minus i zbog propusta u postupcima javnih nabavki, kao i nesprovođenja aktivnosti na donošenju zakona o inostranim poslovima.
Zaboravljeno predsjedavanje
BiH je lani predsjedavala Centralnoevropskoj inicijativi, za šta je potrošeno 145.760 KM.
- Navedene aktivnosti predsjedavanja nisu bile planirane u budžetu, iako je bilo potpuno izvjesno da će BiH preuzeti tu poziciju. Najznačajniji izdaci su realizovani na pozicijama reprezentacije i smještaja učesnika sastanaka - navedeno je u revizorskom izvještaju.