Tužilaštvo BiH još ništa nije preduzelo povodom toga što je Međunarodna komisija za nestala lica (ICMP) jednostrano pokrenula izmještanje DNK laboratorije i 80.000 bioloških uzoraka iz BiH u Hag, niti je naložilo laboratoriji u Banjaluci da radi DNK anali
Zbog toga je, između ostalog, na čekanju DNK analiza posmrtnih ostataka devet osoba srpske nacionalnosti ubijenih 1995. godine na području opštine Vozuća, koji su ekshumirani prošlog mjeseca.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić kaže da je bez komentara na pitanje da li je Tužilaštvo BiH nešto preduzelo povodom izmještanja DNK laboratorije i uzoraka, kako je to od njega traženo u zaključku Savjeta ministara BiH. Isti odgovor dao je i na pitanje hoće li Tužilaštvo BiH, zbog novonastale situacije, DNK laboratoriji u Banjaluci koja funkcioniše u Zavodu za sudsku medicinu naložiti DNK analizu posmrtnih ostataka.
Patolog Željko Karan potvrđuje da su pronađeni posmrtni ostaci na čekanju iako banjalučka DNK laboratorija može odmah da završi posao analize tih uzoraka.
- Do sada je samo ICMP dobijao takve naloge jer je imao monopol. Naloga za laboratoriju u Banjaluci nema iako ICMP uveliko dislocira laboratoriju i iako se ne zna kako će i kada moći da ponovo radi te analize - kaže Karan.
Dodao je da će velike probleme izazvati to što će ICMP iz BiH iznositi biološke uzorke, krv, kosti, bez ikakvog zakonskog pokrića. Te biološke uzorke članovi porodica ustupili su ICMP-u da bi pomogli u identifikaciji nestalih srodnika.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Nedeljko Mitrović rekao je da ga predstavnici ICMP-a i dalje uvjeravaju da biološki uzorci neće biti slati u Hag.
- Oni ističu samo da će na savremeniji, šifrovan način, upoređivati i dostavljati rezultate uzoraka, a da će se sve raditi u Banjaluci. Ostaje da vidimo šta će se desiti. Predstavnici ICMP-a ovdje su radili kao desna ruka Haškom tribunalu i sada kada su sve zacrtano završili i postigli povlače se. Došli su sa planom i postavljali svoje visoke funkcionere na čelo komisije. Bio im je cilj da prikupe što više dokaza kroz ekshumirana tijela, a za čija ubistva se terete Srbi. Sada nemaju više šta da rade i povlače se, jer je i Haški tribunal završio svoj dio posla i postigao zacrtani cilj - kazao je Mitrović.
Pored toga, učestale su i žalbe porodica da im u ICMP-u ne daju njihove biološke uzorke nazad, mada portparol ICMP-a Saša Kulukčija kaže da u skladu sa pravilima Komisije članovi porodica i dalje imaju kontrolu nad svojim uzorcima i drugim ličnim informacijama i mogu ih uzeti nazad u bilo kom trenutku.
Kulukčija je ponovio da je glavni razlog za osnivanje nove laboratorije u Hagu korišćenje novih DNK tehnologija. Dodao je da će svi preostali materijali biti vraćeni zemljama u kojima su primljeni, uključujući BiH, ukoliko nije zatražen drugi aranžman.
Zaključkom Savjeta ministara BiH predstavnici ICMP-a su pozvani da obustave izmještanje DNK laboratorije, ali su u ICMP-u to odbili, uz obrazloženje da na to imaju pravo po ugovoru o statusu i funkcionisanju ICMP-a.
Zaključak
Na sastanku predstavnika Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, Tužilaštva, Suda, Ministarstva bezbjednosti, Agencije za zaštitu ličnih podataka i Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH, održanom 8. novembra, raspravljano je, između ostalog, i o mogućoj zloupotrebi DNK baze podataka ako ona s laboratorijom bude premještena u Hag. Zaključeno je da Sud i Tužilaštvo BiH upute ICMP-u dopis u smislu obustavljanja procedure i zabrane prenošenja DNK baze podataka van granica BiH.