
Košarkaši Turske zadržali su besprekoran učinak na Eurobasketu sa četiri pobjede u isto toliko odigranih mečeva a najnovija "recka" ekipe koja je istakla kandidaturu za visok plasman bila je danas Estonija.
84:64 bilo je nakon 40 minuta u "Šaomi areni" u Rigi a ništa u današnjem okršaju nije dalo naslutiti da bi moglo doći do iznenađenja.
Turski kvartet Alperin Šengun, Čedi Osman, Erkan Osmani i Adem Bona diktirao je tempo cijelo vrijeme i potpuno kontrolisao dešavanja na parketu.
Kako je vrijeme odmicalo rasla je prednost izabranika Ergina Atamana i nijednom nije pala na jednocifrenu vrijednost.
Estonija je treću četvrtinu završila trojkom Kaspara Trira a na isti način je posljednji kvartal otvorio njegov saigrač Kristijan Kulamae.
Ubrzo je Kalamae opet pocijepao mrežicu dalekometnim šutem za minus 12 (55:67) probudivši nadu da bi moglo doći do neizvjesnosti. Ipak, Turska je sa nekoliko izgrađenih akcija preko Šenguna vratila veliku prednost koja je na kraju meča iznosila +20.
Najefikasniji u Turskoj bilo je Šengun sa 21 poenom i osam skokova, Osmani je zabilježio 14, Bona 12 a Osman 11. Kod Estonije prvo ime je bio Kulamae sa 16 poena a Kregor Heret ga je pratio sa 12 poena.
Turska u srijedu od 20.15. igra derbi duel sa Srbijom i pobjednik će osvojiti prvo mjesto u Grupi A što znači da će u osmini finala igrati sa četvrtoplasiranom ekipom iz Grupe B