FOTO: adiva.hr

Prilikom visokih temperatura, koje su iz godine u godinu sve nepodnošljivije, mnogi ljudi rizikuju pri svakom neadekvatnom i zaštićenom izlasku na sunce, da dobiju sunčanicu ili toplotni udar.

Sunčanica 
Sunčanica nastaje izlaganjem glave, a posebno potiljka, visokoj temperaturi, odnosno uticaju sunčeve toplote. Ukoliko nesmotreno izlažemo glavu uticaju sunca temperatura u našoj glavi se znatno povećava. Tijelo će pokušati da rashladi mozak na taj način što će više hladne krvi upućivati u glavu. Time dolazi do proširenja krvnih sudova mozga i do naglog povećanja njegove zapremine, što uslovljava pojavu simptoma koji su jako slični potresu mozga i nisu nimalo bezazleni. Ozbiljni slučajevi sunčanice mogu se  završiti nesvjesticom pa i komatoznim stanjem.
 
Simptomi sunčanice:
glavoboljom, 
koža je suva, 
stalno povećanje tjelesne temperature. 
vrtoglavica, 
nemir, 
pospanost 
povraćanje
 
Ukoliko ne odreagujete na vrijeme na ove simptome, može doći do zujanja u ušima, poremećaja vida, pa čak i nesvjestice.
 
Ukoliko osjetite simptome odmah je potrebno uraditi sledeće:
sjesti u hladovinu/ili u rashlađenu zatamnjenu prostoriju
 
raskomotite odjeću
 
lagano se polivajte vodom ili stavljate hladne obloge na potiljak glave
 
Zaštita od sunčanice
Može se sprečiti odjevanjem koje je primjereno klimatskim uslovima. Glavu treba zaštititi prozračnom kapom ili šeširom, a tijelo laganom i prozračnom odjećom.
 
Toplotni udar
Isto kao i sunčanica može nastati prilikom prevelikog izlaganja suncu. Toplotni udar nastaje kao rezultat, često naglog, prekomjernog povećanja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama. Obično se javlja kada je povećana vlažnost vazduha u vrijeme ljetnjih sparina, jer je u takvim uslovima otežano znojenje i prirodno hlađenje organizma.
 
Simptomi toplotnog udara:
malaksalost
grčevi
glavobolja
vrtoglavica
malaksalost
grčevi
žeđ
slabost
 
U slučaju toplotnog udara, kao i kod sunčanice, mora se intervenisati i odmah početi sa rashlađivanjem. Unesrćenog treba skloniti u hladovinu, skinuti mu odjeću i obilno ga rashlađivati hladnom vodom. Istovremeno je potrebno odmah pozvati hitnu pomoć.
 
Zaštita od toplotnog udara
Toplotni udar, može se spriječiti odjevanjem koje je primjereno klimatskim uslovima. Glavu treba zaštititi prozračnom kapom ili šeširom, a tijelo laganom i prozračnom odjećom.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )