FOTO: Mondo.ba

Nekadašnji dragulj crnogorskog turizma, grad-hotel "Sveti Stefan", vrlo vjerovatno će i petu godinu zaredom ostati zatvoren.

Vlada Crne Gore već mjesec i po dana ne odgovara na ponudu zakupca "Adriatic Properties" o djelimičnom poravnanju i prekidu arbitražnog postupka, saznaju "Vijesti".

Kompanija grčkog biznismena Petrosa Statisa i partnerske firme "Aidway Investments Limited" i "Amanresorts Management" potpisale su sporazum i uputile ga Vladi premijera Milojka Spajića na parafiranje. Međutim, odgovor iz Vlade i resornog Ministarstva ekonomskog razvoja, na čijem je čelu Nik Đeljošaj, još uvijek izostaje.

Glavna rasprava pred Međunarodnim tribunalom u Londonu zakazana je za 18. maj, a pripreme za ročište počinju već 2. maja. Izvori "Vijesti" navode da je to krajnji rok do kojeg bi dvije strane mogle obavijestiti tribunal o eventualnom prekidu spora.

"Adriatic Properties" i "Aman" navodno su spremni da otvore ljetovalište, ali im je neophodna instrukcija države njenom advokatskom timu da zatraži mirovanje arbitraže. Ukoliko se to ne dogodi, arbitražni proces se nastavlja, a Sveti Stefan i Vila Miločer ostaju zatvoreni.

Prema nezvaničnim informacijama, sporazum predviđa otvaranje Svetog Stefana i Vile Miločer ovog ljeta, kao i stavljanje arbitražnog postupka u mirovanje radi pronalaska kompromisa. Planirano je da Vila Miločer bude otvorena 21. maja, a Sveti Stefan 1. jula. Međutim, zbog ćutanja Vlade, "Aman" još nije otvorio rezervacije.

Sporazum, označen kao povjerljiv, pored Vlade, treba da potpišu i rukovodstva državnih kompanija "Sveti Stefan hoteli", HTP "Miločer" i HG "Budvanska rivijera", kao i Opština Budva i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom.

Potpisivanjem sporazuma, Statisova kompanija se obavezuje da Sveti Stefan i Vilu Miločer drži otvorenim najmanje osam mjeseci godišnje (za ovo ljeto pet). Sporazumom se reguliše i pristup Kraljičinoj plaži, kao i finansijski problemi državnih kompanija kojima će "Adriatic Properties" isplatiti dio duga.

"Vijesti" su ranije objavile da je i Novak Đoković zainteresovan da uloži novac u kompanije koje su zakupile Sveti Stefan, te da pokušava da pomogne u rješavanju situacije.

Hoće li Vlada Crne Gore prekinuti tišinu i spasiti ljetnju sezonu za ovaj kultni turistički kompleks, ostaje da se vidi. Vrijeme ističe, a katanci na Svetom Stefanu prijete da postanu njegova trajna obilježja.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )