Panama - Više od 70 sadašnjih i bivših svjetskih lidera koristi tajne of-šor kompanije za skrivanje bogatstva, utaju poreza i prevaru, pokazalo je jedno od najvećih curenja dokumenata u istoriji.
Čak 11,5 miliona dokumenata i 2,6 terabajta informacija procurilo je iz baze jedne od najvećih advokatskih firmi iz Paname, koji otkrivaju kako bogataši peru novac.
Među onima čija se imena pominju nalaze se moćnici 58 zemalja.
Kada je riječ o liderima zemalja, tu su predsjednik Argentine Maurisio Makri, premijer Islanda Sigmundur David Gunlaugson, kralj Saudijske Arabije Salman, predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata i emir Abu Dabija Halifa ibn Zajed el Nahjan i ukrajinski predsjednik Petro Porošenko.
Na spisku se nalaze i neki bivši zvaničnici - bivši premijer Gruzije Bidzina Ivanišvili, bivši premijer Iraka Ijad Alavi, bivši premijer Jordana Ali Abu al Rageb, bivši emir Katara Hamad ibn Halif el Tani i nekadašnji predsjednik Sudana Ahmad Ali el Mirgani.
Tu je i osuđeni bivši premijer Ukrajine Pavlo Lazarenko, kojeg je NVO "Transparensi internešnal" stavljala na listu deset najkoruptivnijih političara svijeta. Proveo je osam godina u kućnom pritvoru i u zatvoru u SAD.
Tužioci su naveli da je ukrao najmanje 200 miliona dolara dok je kontrolisao ukrajinsku ekonomiju kroz ugovore o gasu, kao i da je putem banaka u SAD oprao 114 miliona.
Putinovi prijatelji na spisku
Najviše pažnje je privukla povezanost sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali sa njim ne postoji direktna povezanost, kao sa Makrijem i Porošenkom. Na listi se tako nalaze imena njegovih prijatelja iz djetinjstva braće milijardera Arkadija i Borisa Rotenberga.
Ističe se da su se braća Rotenberg sa Putinom povezala u djetinjstvu preko ruske borilačke vještine sambo i džuda. Navodi se da su njih dvojica preko ugovora sa državom i kompanijama u državnom vlasništvu zaradila više milijardi dolara. Osim toga, tu je i Sergej Roldugin, blizak prijatelj Putina. Poznat je kao vrhunski čelista, sa Putinom je ostao blizak tokom cijelog života.
Reagujući na ove navode, Irina Jarovaja, predsjedavajuća Komiteta za bezbjednost i borbu protiv korupcije u ruskoj Dumi, saopštila je da će Zapad najvjerovatnije nastaviti sa informativnim napadima na rukovodstvo i narod Rusije.
- Broj informativnih napada na ruskog predsjednika i jednostavnost lažnih priča je višestruka injekcija otrova, uz nadu da će bar neka doza uroditi plodom - istakla je Jarovaja.
Osim Putina, dokumenta otkrivaju of-šor kompanije povezane sa kineskim liderom Si Đinpingom, koji je obećao da će se boriti protiv "korupcionaške armije". Tu je i ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, koji se pozicionirao kao reformista u državi koju potresaju korupcionaški skandali.
Kada se Porošenko kandidovao za najvišu funkciju 2014. godine, obećao je biračima da će prodati "Rošen", najveći ukrajinski biznis sa slatkišima, da bi u potpunosti mogao da se posveti upravljanju zemljom.
Porošenko sačuvao milione
Umjesto toga, aktivnosti njegovih finansijskih savjetnika i samog Porošenka, čije se bogatstvo procjenjuje na 858 miliona dolara, ukazuju na to da je ovaj magnat više bio zabrinut za svoju dobrobit nego za državnu - a otišao je tako daleko da je osnovao of-šor holding kompaniju da bi premjestio biznis na Britanska Djevičanska ostrva, koja se često koriste da bi se sakrilo vlasništvo i utajio porez.
Njegovi finansijski savjetnici tvrde da je to urađeno preko Britanskih Djevičanskih ostrva da bi bilo atraktivnije potencijalnim međunarodnim kupcima, ali takođe znači da je Porošenko sačuvao milione dolara koje bi u Ukrajini platio na ime poreza.
Na listi rođaka ili saradnika svjetskih moćnika su žena, djeca i sestra azerbejdžanskog premijera Ilhama Alijeva, kćerka bivšeg premijera Li Penga i dva rođaka sirijskog predsjednika Bašara el Asada.
Na neslavnoj listi našlo se i ime oca britanskog premijera Dejvida Kamerona. Kameron je 2013. godine pozvao prekomorske britanske teritorije - uključujući i Britanska Djevičanska ostrva, da sarađuju sa njim da bi "pospremili svoje domove" i pridruže mu se u borbi protiv izbjegavanja poreza i tajnog of-šor poslovanja. Prvo je možda trebalo da pospremi svoj dom, budući da je njegov otac Ian Kameron bio klijent "Monsak Fonseka", koji je koristio ovu firmu da bi zaštitio svoj investicioni fond, "Blermor holdings inc", od britanskog poreza.
Britanska vlada traži dokumenta
Britanska vlada zatražila je juče kopiju podataka koji su procurili u medije o klijentima advokatske firme iz Paname, da bi mogla da prouči te informacije i djeluje povodom eventualne utaje poreza.
Tu su i sin bivšeg egipatskog premijera Hosnija Mubaraka, lični sekretar kralja Maroka Munira Mahidija, troje djece premijera Pakistana Navaza Šarifa, sin bivšeg premijera Gane Džona Kufura i sin premijera Malezije Nadžaba Razaka.
Dokumenta otkrivaju of-šor kompanije članova porodice kineskog lidera Si Đinpinga, koji je obećao da će se boriti protiv "korupcionaške armije".
Islandski premijer Sigmundur Gunlogson je sa svojom ženom kupio of-šor kompaniju "Vintris" u 2007. godini. On je skrivao milione dolara u bankama u svojoj državi tajno uz pomoć of-šor kompanije. Sada se suočava sa pozivima za ostavku i tvrdi da nije prekršio nijedno pravilo.
Pomoćnik bivših predsjednika Argentine Nestora Kiršnera i Kristine Fernandez Kiršner, saradnik predsjednika Meksika Enrikea Penja Netoa, sestra bivšeg kralja Španije Huana Karlosa, rođak predsjednika Južne Afrike Džejkoba Zume i udovica bivšeg diktatora Gvineje Lasane Kontea su takođe na listi.
Više od 800 bogatih Australijanaca pod istragom je Poreske uprave zbog utaje poreza, nakon što su procurila dokumenta jedne od najvećih advokatskih firmi na Panami o tome kako bogataši peru novac.
Otkrivanje dokumenata i podataka of-šor advokatske kompanije "Mosak Fonseka" jedno je od najvećih curenja informacija u istoriji, veće od "Vikiliksa" i otkrića bivšeg obavještajca Edvarda Snoudena. Firma "Mosak Fonseka" otkriva da je decenijama nekažnjeno pomagala klijentima da peru novac i izbjegavaju poreze.
Dokumenta, nazvana "Panama pejpers", nabavio je njemački list "Zidojče cajtung" i podijelio ih s Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara iz Vašingtona i drugim medijima, uključujući i "Gardijan".
Dokumenta pokazuju veze 72 sadašnjih i bivših šefova država sa sumnjivim radnjama. "Panama pejpers" sastoje se od 2,6 terabajta podataka, 11,5 miliona dokumenata i 214.000 fiktivnih kompanija.
Tri dioničara iz BiH
Prema podacima koje je objavio "Iriš tajms", među objavljenim dokumentima se spominje i BiH. Naime, na spisku ne postoji nijedna kompanija iz BiH, već samo jedan korisnik i tri dioničara fonda. Kada su u pitanju zemlje regiona, među tajnim dokumentima se spominju sve zemlje bivše Jugoslavije. Najviše kompanija na objavljenim dokumentima "Panama pejpers" dolazi iz Slovenije, čak 21, slijedi Crna Gora sa 13, dok se iz Hrvatske na listi nalaze tri kompanije. Iz Makedonije se nalaze dvije firme, dok iz Srbiji nema kompanija na listi.
Političari iz cijelog svijeta
Među objavljenim podacima se pored lidera zemalja i njima bliskih ljudi nalaze i političari i zvaničnici iz čitavog svijeta, bivši guverner Centralne banke Ekvadora, savjetnik bivšeg premijera Grčke, bivši šef obavještajaca Perua, ministar industrije i rudarstva Alžira, bivši ministar finansija Argentine, ministar pravde Kambože, ministri finansija i unutrašnjih poslova Islanda, ministar energije i zdravlja Malte, princ Saudijske Arabije, tri člana britanskog parlamenta.
Mesi i Džeki Čen
Najbolji svjetski fudbaler Lajonel Mesi se takođe pominje u dokumentima. Podaci ukazuju da su Mesi i njegov otac vlasnici jedne kompanije u Panami "Mega star enterprajsis inc". To je novo ime u nizu sumnjivih kompanija koje se povezuju sa Mesijem. Ta kompanija je osnovana samo dan nakon što je protiv njega u Španiji pokrenuta istraga za utaju poreza. I Mišel Platini navodno je koristio usluge te advokatske firme, a dokumenta otkrivaju i dvadesetak imena fudbalskih zvijezda, među kojima su igrači Barselone, Real Madrida ili Mančester junajteda. Mesi je već najavio tužbu. Navodi se i da je u sumnjive poslove bio umiješan, između ostalih, i poznati glumac Džeki Čen.