FOTO: unsplash.com

Sve veći broj "sivih razvoda", odnosno razvoda među parovima starijim od 50 godina, postao je globalni fenomen koji oblikuje porodične dinamike na neočekivane načine.

Istraživanje pokazuje da očevi nakon razvoda češće gube kontakt sa svojom djecom, ostavljajući dugoročne posljedice na međusobne odnose i emocionalno zdravlje porodice.

Trend nazvan "grey divorce" posljednjih decenija bilježi porast, naročito u zapadnim zemljama, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Velikoj Britaniji. 

Istraživanje objavljeno marta 2024. godine analiziralo je podatke o 9.000 pojedinaca, prateći učestalost kontakta između roditelja i djece, emocionalnu povezanost i međusobnu podršku nakon razvoda.

Rezultati su jasno pokazali da očevi često postaju emocionalno i fizički distancirani od svoje djece, a stručnjaci kažu da glavni razlog za ovaj fenomen leži u društvenoj i emotivnoj ulozi majki.

"Majke su često primarni njegovatelji i održavaju kontakt sa djecom. Kada brak završi, majke lakše zadržavaju veze, dok se očevi povlače zbog osjećaja krivice ili socijalne stigmatizacije", kaže za Dejli mejl Zafer Bujukečeci, sa Instituta Maks Plank za demografska istraživanja u Njemačkoj, koji je vodio je istraživanje. 

"Očevi imaju tendenciju da dožive veći pritisak nakon razvoda u odnosima između roditelja i djece u poređenju sa majkama", dodaje on.

Očevi, naročito u kasnijim godinama, suočavaju se sa emocionalnim izazovima kao što su osjećaj neuspjeha ili strah od odbijanja.

"Muškarci često nisu naučeni kako da izraze emocije ili grade odnose izvan tradicionalne uloge hranitelja. Nakon razvoda, oni gube strukturu koju su ranije imali, što ih udaljava od porodice", objašnjava dr Džudit Valerštajn, poznata američka psihoterapeutkinja i autorka studije o uticaju razvoda na djecu, prenosi Politikin Magazin.

"Sivi razvod" nije samo kraj braka, već početak složenih promjena koje utiču na cijelu porodicu i može biti posebno finansijski poguban za žene. Studije pokazuju da prihodi žena generalno opadaju do 40 odsto u godini nakon razvoda, dok njihov životni standard opada za 45 procenata. Finansijski pad kod muškaraca je obično manje ozbiljan i iznosi oko 21 odsto.

Uticaj na odraslu djecu

Iako mnogi vjeruju da odrasla djeca bolje podnose razvod roditelja, stvarnost je često drugačija. Gubitak bliskog kontakta sa ocem, često može da izazove osjećaj tuge, gubitka i otuđenosti.

Britanski terapeut dr Stiven M. Džonson, autor knjige o porodičnoj psihologiji, napominje: "Djeca, čak i kada su odrasla, žele roditeljsku podršku i prisustvo. Otuđenje od oca nakon ‘sivog razvoda’ može da izazove osjećaj emocionalne praznine koji traje godinama, bez obzira koliko godina ima 'dijete'".

Jedan od učesnika studije, 34-godišnji Džejms iz Londona, podijelio je svoje iskustvo:

"Nakon što su se moji roditelji razveli, tata je prestao da me zove. Pretpostavio sam da mu je neprijatno, ali meni je to djelovalo kao odbacivanje. Naš odnos se nikada nije vratio na staro", rekao je on.

Muškarci u ovoj životnoj dobi često osjećaju sram ili neuspjeh zbog razvoda, što može dodatno da produbi jaz između njih i njihove djece, smatra dr Džonson.

Rješenja za očuvanje porodičnih odnosa

Kako bi se ublažile posljedice "sivog razvoda", stručnjaci ističu važnost emocionalne otvorenosti i terapijske podrške.

Dr Džon Gotman, poznati američki psiholog i osnivač Gottman Instituta za bračnu terapiju, često je isticao da nakon razvoda, roditelji moraju aktivno da ulažu u odnose sa djecom.

"Važno je priznati greške i pokazati želju za ponovnim povezivanjem. Odrasla djeca žele autentičnost, a ne savršenstvo. To naročito važi za očeve. Stariji očevi mogu da obnove odnos sa djecom ako pokažu inicijativu i spremnost za promjenu", govorio je.

Terapeuti, takođe, predlažu zajednički rad kroz porodične terapije kako bi se obnovila komunikacija. Dr Teri Ril, porodični psihoterapeut iz Bostona, navodi: "Stariji očevi moraju da prevaziđu tradicionalne barijere muškosti i otvoreno razgovaraju sa svojom odraslom djecom. To nije znak slabosti, već snage".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )