FOTO: null

Izrada strategije zapošljavanja u BiH, za period od ove do 2020. godine, naišla je na negodovanja iz Republike Srpske, jer su ignorisani uslovi koje je odredila Vlada Srpske.

U Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske podsjećaju da je Vlada još u februaru prošle godine, zaključila da će njena resorna ministarstva, koja su izradila strateške dokumente za oblast iz svoje resorne nadležnosti učestvovati u izradi strateških dokumenata na nivou BiH tek nakon stavljanja u funkciju sistema koordinacije procesa evropskih integracija, koji su formalno prihvatile Vlada i Narodna skupština.

Miroslav Vujičić, direktor Zavoda za zapošljavanje Srpske, čiji je predstavnik trebalo da bude na radionici o izradi nacrta ove strategije na koju su pozvani predstavnici Republike Srpske, Federacije i Distrikta Brčko, kaže da se nisu odazvali ovoj radionici jer nije bilo potvrde da će u kreiranju strategije biti uvaženi stavovi i iz Srpske.

Iz Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske podsjećaju da je, u skladu s usaglašenim sistemom koordinacije procesa evropskih integracija u BiH, sve aktivnosti u vezi s izradom ovog strateškog dokumenta neophodno razmotriti i usaglasiti isključivo u okviru Radne grupe za socijalnu politiku i zapošljavanje. Ističu da  Federacija BiH još nije izradila strateški dokument za oblast zapošljavanja, što je jedan od uslova da predstavnici institucija Srpske učestvuju u izradi Nacrta strategije zapošljavanja u BiH 2017 - 2020. godine. Inače, iz Evropske komisije su nadležna ministarstva u BiH obaviještena da ova Komisija očekuje zaprimanje Nacrta strategije zapošljavanja za BiH najkasnije do početka jula.

U Nacrtu strategije zapošljavanja u BiH 2017 - 2020. piše da se BiH suočava s višestrukim izazovima u vezi sa djelovanjem tržišta rada. Konstatuje se da je situacija na tržištu rada gora nego u svih šest zemalja zapadnog Balkana (osim Kosova). Glavna zabrinutost se odnosi na opšte odsustvo napretka na tržištu rada od 2010. godine uz stagnaciju većine pokazatelja tržišta rada.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )