Banjaluka - Položaj medicinskih sestra u RS nikad nije bio teži, što potvrđuje činjenica da sve više njih trbuhom za kruhom odlazi u inostranstvo, a u poređenju sa regionom, Srpskoj nedostaje oko 2.000 sestara.
Poručeno je ovo u petak iz Banjaluke sa obilježavanja 12. maja - Međunarodnog dana medicinskih sestara, povodom čega su zdravstveni radnici širom RS stanovnicima besplatno mjerili pritisak i nivo šećera u krvi. Predsjednica Udruženja medicinskih sestara-tehničara i babica RS Živana Vuković-Kostić kaže da je najgore to što zbog loših uslova za rad odlaze vrhunske kolege sa 20 godina radnog iskustva.
- Nadležne smo godinama upozoravali na loš položaj medicinskih sestra. Na razne načine smo pokušavali da poboljšamo status, međutim ne možemo se baš pohvaliti da smo uspjeli - rekla je Vuković-Kostić.
Prema analizama Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS, svaka deseta medicinska sestra je invalid rada ili je oboljela od bolesti štitne žlijezde.
- Srpsku je u prošloj i ovoj godini napustilo sigurno 800 medicinskih sestra, a dolazimo u situaciju da će pacijente liječiti nestručan kadar - rekao je predsjednik ovog sindikata Ranko Palačković i dodao da nadležna ministarstva moraju zaustaviti masovne brze prekvalifikacije u ovo zanimanje.
Pomoćnica ministra zdravlja i socijalne zaštite RS Ljiljana Ivančić istakla je da bi zdravstvena zaštita stanovnika bila nezamisliva bez medicinskih sestra, zbog čega ova ustanova ulaže velike napore da bi im pomogla.
- Na inicijativu udruženja, a s ciljem zaštite profesije, urađene su izmjene zakona, kojim je predviđeno formiranje zdravstvene komore medicinskih sestra i zdravstvenih tehničara - rekla je Ivančićeva.