Spavaćemo sat kraće: Večeras pomijeranje kazaljki čas unaprijed
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: Pixabay
LJetno računanje vremena počeće noćas pomjeranjem kazaljki na časovniku za jedan čas unaprijed. Kazaljke na časovniku biće pomjerene sa 2.00 na 3.00 časa.
LJetno računanje vremena počinje posljednje nedjelje u martu u 2.00 časa, a završava se posljednje nedjelje u oktobru.
Dakle 31. marta u 2 sata ujutru, kazaljke se pomjeraju za sat vremena unaprijed i počinje ljetnje računanje vremena.
Podsjetimo se da kazaljke pomijeraju zbog novozelandskog entomolog Džordža Vernon Hadsona.
On je na temelju svojih istraživanja o prilagođavanju životu u različitim uslovima došao do zaključka da čoveku više odgovara život danju nego noću i zbog toga je 1895. godine predložio da se kazaljke na satu pomjere dva sata unaprijed kako bi se tokom ljeta iskoristilo više dnevnog svjetla nego u popodnevnim satima, piše Fenix Magazin.
Inače, prvi put su praksu pomijeranja sata uveli Nijemci 1916. godine, a zatim su im se pridružile Velika Britanija i SAD. Trenutno većina zemalja u Evropi i gotovo cijela Sjeverna Amerika pomijeraju kazaljke na satu dva puta godišnje.