Udruženje za očuvanje kulturne baštine i pravoslavnog identiteta "Bogojavlјenska noć" i ove godine od maja do avgusta organizovaće tradicionalnu školu tkanja.
Zainteresovani se mogu prijaviti do kraja idućeg mjeseca, a očekuje se da će, ove, kao i prethodnih godina, okupiti stotinak polaznika, kaže predsjednica ovog Udruženja Cvija Krajišnik.
- Veliki broj žena prošao je obuku starih zanata, a mnoge od njih nastavile su da se bave tkanjem kao hobijm ali i profesionalno. Time postižemo cilj a to širenje znanja i prenošenje ovog zanata na mlađe naraštaje. Obuke će se održavati u prostorijama našeg udruženja a polaznicima će biti obezbeđen materijal za rad i razboj za tkanje. Naše polaznice učiće da tkaju pojaseve, šalove, dijelove narodne nošnje, uglavnom sa starim srpskim motivima – kaže Krajišnik za portal InfoBijeljina.
Žena "zlatnih ruku" kaže da je tkanje umjetnost koju je naučila i naslijedila od majke i bake, te da joj je najveća želja da i buduća pokolenja to znaju da cijene.
Poručuje da su tradicija, kultura i običaji naše najveće blago koji su nas očuvali u svim teškoćama sa kojima se kroz vijekove suočavao srpski narod i zato ih moramo čuvati od zaborava.
- Nekada je skoro svako domaćinstvo imalo razboj ili stan, na kojem su se tkali odjeća, peškiri, ćilimi. Ovo znanje prenosilo se sa koljena na koljeno. Danas se razboj može vidjeti tek u ponekoj kući i muzeju. A tkanje zahtijeva spretnost, vještinu i znanje. Posebno nas raduje što se ručni radovi sve više vraćaju u modu, a potražnja za rukotvorinama raste. Raduje nas i to što se sve više madih ljudi okreće svojim korijenima i što folklor, pjesma i igra srpskog naroda i sve drugo što čini našu bogatu kulturnu baštinu ponovo dobijaju na vrijednosti. Tradicionalnim motivima koje prenosimo u sadašnjost, gradimo i vezu sa prošlošću. Na ovaj način afirmišemo našu kulturu, tradiciju, običaje jer upravo oni predstavljaju identitet jednog naroda - zaključuje Krajišnik.
Udruženje za očuvanje kulturne baštine i pravoslavnog identiteta "Bogojavlјenska noć" postoji od 2013. godine, a tokom protekle decenije osvajali su brojne nagrade na festivalima, sajmovima i drugim kulturnim manifestacijama. U okviru ovog udruženja djeluju i škola gusala, izvornog i duhovnog pojanja, folklora, sekcija pisaca među kojima su i mladi i radionice iz oblasti domaće hrane i starih zanata.
Udruženje je organizator manifestacije " Tkanica od zlata, igre i zanata", kao i tradicionalnog Bogojavlјenskog koncerta, pod nazivom "Put predaka - blago potomaka".