FOTO: regional.ba

Zbog izbjegavanje Vlade RS da sprovede dogovorene obaveze, Savez strukovnih sindikata zdravstvenih radnika RS prinuđen je da preduzme najradikalnije mehanizame i instrumente sindikalne borbe, a sve s ciljem hitnog poboljšanja materijalnog i socijalnog položaja zdravstvenih radnika.

To su saopštili iz Saveza, u čijem su sastavu strukovni sindikati doktora medicine i medicinskih sestara i tehničara, iz kojeg poručuju da su nezadovoljni zbog toga što Vlada RS na razne načine izbjegava da sprovede zaključak sa 39. sjednice od 26. septembra.

– Navedenim zaključkom se Vlada RS  obavezala da će u roku od 30 dana izmijeniti i dopuniti Zakon o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva i značajno povećati primanja zdravstvenim radnicima, doktorima medicine i medicinskim sestrama i tehničarima. Cilj je zadržavanje stručnih i kvalifikovanih zdravstvenih radnika u javnim zdravstvenim ustanovama u RS i smanjenje njihovih migracija u inostranstvo, FBiH, kao i pravatne zdravstvene ustanove, a sve s ciljem očuvanja već ozbiljno ugrožene funkcionalne održivosti zdravstvenog sistema RS – saopštili su iz pomenutog saveza, uz upozorenje da će konkretne sindikalne mjere utvrditi na vanrednoj zajedničkoj sjednici glavnih odbora strukovnih sindikata, 24. decembra.

Iz Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS kažu da će, ako odogovor resornog ministarstva na njihov zahtjev za povećanje plate bude negativan, podržati svoje kolege iz Saveza.

Željko Šukalo, predsjednik ovog sindikata, kaže da ne odstupa od zahtjeva za povećanje plata od 30 odsto.

– Sačekaćemo do kraja ovog mjeseca, da se ministarstvo izjasni da li će biti novca za povećanje plata ili neće, i shodno tome odlučiti šta i kako dalje. Apsurd je da, na primjer, medicinska sestra u FBiH ima za 500 KM veću platu od sestre u UKC RS – ističe Šukalo.
Ministar zdravlja Alen Šeranić nedavno je rekao da je opredijeljen za povećanje primanja zdravstvenih radnika, te nastavak izrade modela radi adekvatnog vrednovanja i nagrađivanja radnika koji obavljaju najsloženije poslove i nose najveći teret u zdravstvenim ustanovama.

– Formirane su dvije radne grupe da bi se pronašao model za rješavanje ovih pitanja. Prva se bavi razmatranjem kako da budu nagrađeni zdravstveni radnici, koji nose najveći teret u zdravstvu. Druga se bavi izradom nacrta zakona o djelatnostima u zdravstvu koji ne može da ide u proceduru samostalno, odnosno bez drugih zakona. Takođe, ne može da se razgovara o povećanju plata bez definisanja djelatnosti u oblasti zdravstva, jer će tim zakonom biti definisani opisi poslova zdravstvenih radnika i valorizovano ko prema kvalifikaciji može imati veću zaradu – rekao je Šeranić.

Granulić: Treba razgovarati
U Sindikatu zdravstva i socijalne zaštite RS, kako kažu, prednost daju pregovorima i razgovorima, a ne protestima.

– Pomenuti savez traži povećanje plata samo za medicinski kadar, a mi za sve radnike. Podsjetio bih da su plate zaposlenima u zdravstvu od oktobra veće za 50 do 200 KM, nakon što je cijena rada povećana sa 135 na 145 KM., Cilj nam je da do marta naredne godine cijena rada bude povećana još za pet odsto, a u septembru za još toliko – ističe Granulić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )