FOTO: InfoBijeljina

Sjetva i sadnja ranog povrća u punom je jeku. Đubrivo je jeftinije od 30 do 50 odsto u odnosu na prošlu godinu, dok su sjemena i hemijska sredstva za zaštitu bilja skuplja od 10 do 30 odsto, tako da obim i kvalitet proljećne sjetve nije doveden u pitanje.

Ovog proljeća u Semberiji će biti zasijano povrćem oko 4.000 hektara. Semberski povrtari koji proizvode krompir optimistično su ušli u ovu sezonu. U zemljištu je bilo dovoljno vlage za kvalitetnu obradu, a vrijeme idealno za sadnju. Prosječna cijena sjemenskog krompira ove godine je 2 marke po kilogramu, a prošle godine je bila 20 do 30 pfeniga niža.

Huso Mehanović iz Janje ove godine posadiće 25 dunuma industrijskim, a 10 dunuma konzumnim krompirom. 

- Prošle godine suša nam je obrala većinu roda, a prinosi su bili nepune dvije tone po dunumu. Sada bacam duplu dozu đubriva, 200 kg po dunumu, pa se nadam i boljem rodu. Rashoda ima ali ako godina “ponese” isplatiće se - kaže ovaj povrtar za portal Infobijeljina. 



I otkupna cijena krompira za preradu ove godine je veća.

- Ugovorena je cijena sa otkupljivačem od 47 pfeninga po kilogramu što je za 10 pfeninga više nego prethodne. Sa  premijom će nas kilogram izaći 60 pfeninga – kaže Mehanović. 

Proizvodnju su u Semberiji ugovorila 52 povrtara na 50 hektara. Direktor Zemljoradničke zadruge “Agrofarmer” Mujo Bogačjević kaže da se ove godine sade tri nove sorte koje su rodnije i ranije prispjevaju što odgovara prerađivačima.



- Budući da je đubrivo malo pojeftinilo, a cijena sjemenskog materijala krompira nije se znatno povećala, imaćemo jeftiniju proizvodnju u odnosu na prošlu godinu. Raduje nas i što je krompir uvršten u premirane kulture Agrarnog fonda Grada Bijeljina te će proizvođači ostavriti pravo na podsticaje - kaže Bogičević za InfoBijeljinu. 

U poljoprivrednim apotekama velika ponuda, ali i potražnja, trenutno nedostaje samo domaći sjemenski krompir koji se proizvodi u malim količinama, traže ga uglavnom manja poljoprivredna gazdinstva. Za razliku od prošle godine ima dovoljno zaliha i veliki je izbor đubriva, kao i sjemena.


Veći agrarni budžet za 70 posto, u iznosu od 180 miliona maraka, daje sigurnost poljoprivrednicima da uđu u novi ciklus proizvodnje.  I povrtari u ovoj godini mogu da računaju na veće mjere podrške jer je ukupan budžet za povrtarsku proizvodnju udvostručen.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )