FOTO: null

Sarajevo - Savjet ministara zatražio je danas od Kosova da hitno ukine takse na robu iz BiH, jer su u suprotnosti sa CEFTA sporazumom.

Na sjednici je zaključeno da Evropska komisija treba hitno da se uključi u rješavanje ovog problema i da BiH, za sada, neće razmatrati mogućnost uvođenja kontramjera, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Savjet ministara je razmotrio informaciju o uvođenju carina za uvoz proizvoda iz BiH na samoproglašeno Kosovo.

Vlada /samoproglašenog/ Kosova donijela je odluku o uvođenju carina od 100 odsto na proizvode iz BiH i centralne Srbije, ali BiH nije o tome zvanično obaviještena, nego je odluka objavljena na veb stranici nadležnog kosovskog ministarstva, podsjeća se u saopštenju.

Savjet ministara donio je na današnjoj sjednici odluku o ponavljanju količina tarifnih kvota u 2018. godini koje se odnose na uvoz sirovog šećera od šećerne trske za rafinisanje.

Savjet ministara je, u skladu sa Zakonom o carinskoj tarifi, izašao u susret zahtjevima domaćeg proizvođača, jer su količine tarifnih kvota za repromaterijale, koji se ne mogu nabaviti po prihvatljivim cijenama na domaćem tržištu, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, sredinom septembra iskorištene više od 50 odsto.

Sva nabavljena roba u okviru uvoznih kvota podliježe strogom carinskom nadzoru krajnje upotrebe.

Savjet ministara donio je odluku o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH za sljedeću godinu.

Donošenjem ove odluke kvalitetnije se zadovoljavaju potrebe tržišta rada u BiH, a da pri tom nije ugrožena ponuda domaće radne snage, te se obezbjeđuje veća kontrola tržišta rada i smanjenje rada na crno, navedeno je u saopštenju.

Ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH u 2019. godini iznosi 1.570, od čega se na Federaciju BiH odnosi 880, Republiku Srpsku 600 i Brčko distrikt 90 radnih dozvola.

Uvažavajući stanje na tržištu rada u BiH, za 2019. godinu se neće određivati kvote za sezonsko zapošljavanje.

Broj radnih dozvola koje se mogu izdati za produženje već izdatih radnih dozvola iznosi 975, od toga za Federaciju BiH 535, za Republiku Srpsku 400 i za Brčko distrikt 40. 

Usvojen plan aktivnosti programa ekonomskih reformi 2019-2021.

Savjet ministara usvojio je danas plan aktivnosti Programa ekonomskih reformi BiH za period 2019-2021. koji je poboljšana verzija Ekonomskog i fiskalnog programa koji su podnosile zemlje potencijalni kandidati za članstvo u EU.

Pred BiH se nalazi zadatak izrade programa ekonomskih reformi za period 2019- 2021. godina koji sadrži srednjoročni makroekonomski okvir i okvir fiskalne politike, uključujući i fiskalne mjere, te sveobuhvatan program strukturnih reformi s ciljem poboljšanja rasta i konkurentnosti zemlje.

Program ekonomskih reformi treba da bude dostavljen Evropskoj komisiji do kraja januara 2019. godine, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Direkcija za ekonomsko planiranje zadužena je da kao koordinator za Program ekonomskih reformi BiH za period 2019-2021. godinu na nivou BiH, u saradnji sa entitetskim koordinatorima, sprovede plan aktivnosti i pripremi dokument.

Savjet ministara usvojio je i informaciju o održavanju trećeg sastanka Pododbora za transport, energiju, životnu sredinu i regionalni razvoj između EU i BiH, koji će biti održan 13. decembra u Briselu.

U vezi s tim, na današnjem sastanku usvojen je dokument za diskusiju i data saglasnost na prijedlog sastava delegacije BiH.

Direkcija za evropske integracije zadužena je da, u saradnji sa nadležnim institucijama u BiH, sprovede sve preostale pripremne radnje za održavanje trećeg sastanka Pododbora.

Usvojen je i srednjoročni program rada Savjeta ministara BiH za period 2019- 2021, uz korekciju u dijelu koji se odnosi na sprovođenje mjera u sektoru pravde.

Srednjoročni program rada Savjeta ministara obuhvata pregled srednjoročnih ciljeva sa pokazateljima praćenja čijom će realizacijom 56 institucija, koje za svoj rad odgovaraju Savjetu ministara, doprinijeti ostvarenju opštih i strateških ciljeva koji su identifikovani u dokumentu “Strateški okvir za BiH”.

Dokument je sačinjen na osnovu podataka koje su dostavile nadležne institucije, a za koje su u Aneksu jedan - Akcioni plan srednjoročnog programa rada Savjeta ministara BiH, iskazani programi, pokazatelji praćenja po godinama, te procjena ukupnih troškova razvrstana po izvorima finansiranja za naredni trogodišnji period.

Aneks dva daje pregled zakona i drugih propisa i razvojno-investicionih projekata, dok je Aneksom tri dat prikaz ukupnih potrebnih finansijskih sredstava i izvora finansiranja za realizaciju planiranih srednjoročnih ciljeva.

Opšti principi razvoja povezani su sa strategijom “Evropa 2020” i strategijom “Jugoistočna Evropa 2020” kroz principe razvoja - integrisan, pametan, održiv, inkluzivni rast i princip upravljanja u funkciji rasta.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )