FOTO: InfoBijeljina

Anketa koju je sprovodio Osnovni sud u Bijeljini pokazala je da većina ispitanika, odnosno njih 88 odsto, nije imala negativno iskustvo u pogledu rodnih predrasuda i stereotipa.

Kada su u pitanju rezultati dijela ankete, koji se odnose na rodnu ravnopravnost, oni pokazuju da većina ispitanika (87 odsto) smatra da se zaposleni i nosioci pravosudnih funkcija u Osnovnom sudu u Bijeljini prema korisnicima sudskih usluga ponašaju s poštovanjem i uvažavanjem bez obzira na pol.
 
Osim toga, većina ispitanika (89 odsto) ima pristup istim resursima kao lica suprotnog pola, te većina ispitanika (92 odsto) lično nije iskusila neprimjereno ponašanje seksističkog tona i sadržaja kao što su npr. uvredljive i neprimjerene seksualne šale ili nagovještaji, ili seksualno neprikladna pitanja. 
 
Pritom, prema rezultatima ankete, većina ispitanika (80 odsto) prijavilo bi neprimjereno ponašanje seksističkog tona i sadržaja zaposlenog ili nosioca pravosudne funkcije u Osnovnom sudu u Bijeljini.
 
"U pogledu rezultata dijela ankete, koji se odnose na prisustvo Osnovnog suda u medijima, rezultati, odnosno stavovi ispitanika su bili podijeljeni, te tako većini ispitanika (73 odsto) je poznato da Osnovni sud u Bijeljini ima svoju zvaničnu internet prezentaciju (web site)", saopšteno je iz Osnovnog suda u Bijeljini. 
 
Kako se dodaje, oko polovine ispitanika (51 odsto), prati ovu internet stranicu, te oko polovine ispitanika (51 odsto) se koristi informacijama koje su dostupne na internet stranici Osnovnog suda u Bijeljini (npr. informacije o osnivanju i registrovanju udruženja, deponovanju testamenta itd.). 
 
Pritom, nešto manje od polovine ispitanika (48 odsto) smatra da su na zvaničnoj internet stranici Osnovnog suda u Bijeljini dostupne sve potrebne informacije i konačno oko polovine ispitanika (51 odsto) se izjasnilo da su zadovoljni medijskim prisustvom Osnovnog suda u Bijeljini (u dnevnim novinama, TV emisijama i slično).
 
 
U anketi je učestvovalo ukupno 188 ispitanika, od čega 98 ispitanika muškog pola (52 odsto), 85 ispitanika ženskog pola (45 odsto) i pet (tri odsto) ispitanika koja se nisu izjasnila o polu prilikom popunjavanja upitnika.
 
Anketa je provođena od 10. septembra do 10. novembra u Osnovnom sudu u Bijeljini, u formi online upitnika i u pisanoj formi putem upitnika, koji je bio dostupan u zgradi suda, te putem sredstava javnog informisanja. Sastojala se od 10 pitanja.
 
Naime, da podsjetimo, Osnovni sud u Bijeljini uključen je u projekat "Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca-III faza", u okviru kojeg provodi implementaciju "Strategije za unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu BiH" i "Unapređenje kapaciteta sudova za transparentniji rad i proaktivnu komunikaciju sa medijima i javnošću".
 
"Radi dobijanja neophodnih podataka na temu rodne ravnopravnosti, seksističkog govora i ponašanja na relaciji sud-stranka, kao i zastupljenosti Suda u medijima, Osnovni sud u Bijeljini je sproveo po prvi put anketu za javnost, tj. za lica koja na bilo koji način dolaze u kontakt sa sudom", pojasnili su iz Osnovnog suda u Bijeljini.
 
Po okončanju anketnog perioda, timovi za implementaciju spomenutih projekata Osnovnog suda u Bijeljini su prikupili sve podatke o popunjenoj anketi, te su ih obradili i analizirali.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )