FOTO: null

Sarajevo - Institucije BiH iz paketa sa 637 preporuka, koje su im dali interni revizori, sprovele su svega 153 ili 24 odsto, a od 36 institucija njih 15 nije sprovelo nijednu preporuku.

To je mnogo lošiji rezultat nego godinu ranije, kada su interni revizori dali 443 preporuke, od kojih je realizovana 261 ili 59 odsto. Izvještaj za 2016. godinu koji je sačinila Centralna harmonizacijska jedinica Ministarstva finansija i trezora BiH pokazao je da se najveći broj preporuka odnosi na unapređenje sistema obračuna plata i naknada, upravljanje ljudskim resursima, javne nabavke i ugovorene i druge usluge.

Među onima koji se nisu osvrtali na preporuke internih revizora prednjači Agencija za istrage i zaštitu (SIPA), koja od čak 56 preporuka nije realizovala nijednu. Parlament, koji bi kao najviša zakonodavna institucija na nivou BiH trebalo da bude primjer, nije sproveo nijednu od 22 preporuke, dok je i godinu ranije imao tanak učinak i od 41 sproveo samo četiri. Agencija za osiguranje imala je šest preporuka i jedina je institucija koja ih je sve primijenila. Među boljima je bila i Agencija za državnu službu, koja je od 12 preporuka sprovela 11.

Ministarstvo odbrane je, kada je riječ o onima koji su realizovali dio preporuka, procentualno bilo najgore jer je od 82 primijenilo samo deset ili 12,19 odsto. Najviše preporuka lani je dobila Uprava za indirektno oporezivanje, dok Fond za povratak i Agencija za rad i zapošljavanje nisu dobili nijednu primjedbu.

U Ministarstvu pravde nije vršena interna revizija, pa je u izvještaju posebno istaknuto neprimjereno ponašanje u trošenju javnog novca jedinice interne revizije tog resora. U Ministarstvu pravde su zaposlena dva interna revizora, koji nisu preduzeli ništa u pogledu interne revizije.

Od 17 institucija koje su morale da uspostave internu reviziju obavezu je ispunilo 14, a u 15 institucija internu reviziju su obavljali revizori Ministarstva finansija. Internu reviziju nisu uspostavila ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, transporta i komunikacija i bezbjednosti.

Član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamenta BiH Dušanka Majkić iz SNSD-a kaže da je stanje zabrinjavajuće jer je očito ignorisanje revizora.

- Niko se u institucijama BiH ne osvrće na preporuke ni interne revizije ni Kancelarije za reviziju institucija BiH. Stanje je možda bolje nego prije pet godina, ali se još više od 50 odsto budžetskog novca institucija BiH troši mimo kontrole. Da nemaju namjeru bilo šta da popravljaju u toj oblasti, najjasnije govori podatak da neke izuzetno važne institucije koje troše milione maraka nisu lani otklonile nijedan problem na koji su upozorili interni revizori - kazala je Majkićeva i dodala da Kancelarija za reviziju izbjegava da daje negativna mišljenja i da se javašluk nastavlja, a niko zbog toga ne odgovara.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )