Ako imate braću i sestre, vjerovatno ste već primijetili koliko se međusobno razlikujete. Iako imate zajedničke gene, sličnosti tu često prestaju. Pitate li se ikada da li biste bili drugačiji da ste rođeni kao najstariji, poput brata, ili da ste posljednji poput razmažene sestre? Prema najnovijim istraživanjima, redoslijed rođenja itekako utiče na odnose među braćom i sestrama.
Ako ste odrasli sa starijim bratom, vjerovatno znate koliko ponekad mogu biti grubi i niste jedini. Psiholozi sa Univerziteta Warwick pratili su 6.838 djece do njihove 12. godine i analizirali porodične odnose, prenosi Index.hr.
Rezultati su pokazali da su starija braća često agresivnija i češće maltretiraju mlađu braću i sestre, posebno u većim porodicama. Studija je otkrila da su čak 69 % "nasilnika" među braćom i sestrama bili dječaci.
Dr Keren Gejl Luis objasnila je kako dojmovi koje stičemo o braći i sestrama u ranom djetinjstvu mogu ostati "zamrznuti" i uticati na način na koji ih percipiramo i u odrasloj dobi, bez obzira na promjene koje su se kasnije dogodile.
Nikad ne upoređujte djecu
Istraživači smatraju da agresivno ponašanje starije djece proizlazi iz potrebe za odobravanjem roditelja i iz klasične borbe za status omiljenog djeteta.
"Vrlo je lako upasti u zamku upoređivanja djece", istakla je porodična terapeutkinja Monika Ramunda.
"Na primjer, rečenica izgovorena tiho poput: 'Voljela bih da si više poput svog brata i da poslušaš kada ti nešto kažem' može izazvati snažno rivalstvo među djecom."
Najstarije dijete uživalo je punu pažnju roditelja prije dolaska mlađeg brata ili sestre. Rođenjem novog djeteta ta se pažnja dijeli, što često kod starijeg djeteta izaziva ljubomoru i osjećaj manjka vrijednosti, koji se mogu pretvoriti u agresiju prema mlađima.
Ako su roditelji imali skladan brak, odnosi među djecom bili su pozitivniji. Ali u porodicama sa više napetosti među roditeljima bilo je i više nasilja među braćom i sestrama.
Zaključno, istraživanje je potvrdilo da je "maltretiranje među braćom i sestrama prirodni mehanizam za uspostavljanje hijerarhije", a starija djeca su posebno sklonija takvom ponašanju.