FOTO: null

Prvi otkosi pšenice u Republici Srpskoj pali su ovih dana na manjim površinama, a do kraja sedmice kombajni će ući i u veća žitna polja.

Mnogi ratari poručuju da su kvalitet i rod podbacili u odnosu na lani, a glavobolje im zadaje i to što još ne znaju otkupne cijene. Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Ljubo Maletić kaže da vršidba "zlatnog" žita na većim parcelama počinje već od petka, ukoliko im vremenske prilike dozvole.

- Žetva na manjim parcelama od po nekoliko dunuma je počela, a veliki proizvođači koji imaju zasijano po 40 dunuma ubrzano se pripremaju da za vikend uvezu kombajne u njive - kaže Maletić.

On je dodao da su kvalitet pšenice i prihodi u prosjeku lošiji za oko 20 do 25 odsto u odnosu na lanjske.

- Očekujemo prinose u prosjeku od četiri do pet tona po hektaru i nadamo se da će na boljim parcelama biti i do šest tona - rekao je Maletić.

Istakao je da se najviše brine zbog toga što otkupna cijena još nije poznata i što su u žetvu ušli sa neizvjesnošću.

- Na sastanku kod ministra poljoprivrede se pojavio samo jedan mlinar i ponudio 27 feninga, na šta nećemo pristati. Zahtijevamo 33 feninga, kao i lani, plus pet feninga premija Ministarstva poljoprivrede, jer samo na taj način možemo obezbijediti minimalnu zaradu - priča Maletić.

Kosta Dragić iz bijeljinskog sela Kojčinovac pod pšenicom ima zasijano šest i po hektara, a u žetvu kreće za dva dana.

- Očekujem solidan prinos, oko pet tona po hektaru. Kvalitetom sam izuzetno zadovoljan, jer sam usjeve na vrijeme zaštitio i obavio sve agrotehničke mjere - rekao je Dragić.

On kaže da pšenicu neće prodavati ispod 33 feninga.

- Svaka cijena ispod prošlogodišnje je sramotna i nerealna i u slučaju da bude niža, neću prodati ni kilogram žita, ostaviću ga kao hranu za stoku - kategoričan je Dragić.

Vlasnik bijeljinske firme "Intergaj", koja godišnje otkupi na hiljade tona pšenice, Slobodan Jovanić ističe da još ne zna koliku će cijenu ponuditi proizvođačima.

- Otkupna cijena bi trebalo da bude poznata za dva, tri dana, ali mislim da će ipak biti malo niža od one koju traže ratari - kaže Jovanić, koji planira da otkupi oko 6.000 tona semberske pšenice, koju će izvesti na evropsko tržište.

Kukuruz

Ljubo Maletić ističe da je kiša, koja je padala prethodnih dana, i te kako dobro došla usjevima kukuruza.

- Kiša koja je pala vrlo je korisna za kukuruz, jer je zbog visokih temperatura već bio na ivici sušenja. Sada se usjevi polako oporavljaju - rekao je Maletić.

Subvencije za proizvođače pšenice

- 200 KM po hektaru zasijane žitarice

- 0,05 KM po kilogramu prodate pšenice

- regresirani dizel

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )