Ministri, njihovi zamjenici, savjetnici, šefovi kabineta i sekretari u Savjetu ministara BiH prošle godine su proputovali pola svijeta, a neki od njih su o trošku poreskih obveznika odlazili i na stranačke sastanke.
Podatke o destinacijama, troškovima, svrsi putovanja i načinu na koji su stizali do odredišta, odnosno o tome da li su išli avionom, službenim ili vlastitim automobilom Generalni sekretarijat Savjeta ministara dostavio je Parlamentu BiH.
Oni pokazuju da je od početka januara do polovine novembra prošle godine na putovanja potrošeno gotovo pola miliona maraka, a najveći ceh od 145.700 napravilo je Ministarstvo bezbjednosti BiH, kojim rukovodi Dragan Mektić. On i njegovi najbliži saradnici su boravili u mnogim svjetskim prestonicama, a Mektić je ekonomskom klasom stigao i do Njujorka i Pekinga.
Informacija je pokazala i da su njegovi savjetnici Igor Golijanin i Mladenka Hrkalo koristili službena vozila za destinacije, ali bez navođenja svrhe putovanja, već samo troška i koliko će ono trajati.
Posebnu štednju nisu pokazale ni njihove kolege u resoru komunikacija i transporta. Ministar Ismir Jusko koji je na toj funkciji od maja 2016. i njegovi saradnici su potrošili oko 111.000 maraka. Jusko je sa zamjenikom Sašom Delipagićem i sekretarom Igorom Pejićem bio tri dana u Briselu na ministarskom sastanku, što je građane koštalo 7.172 KM. Petodnevni boravak petočlane delegacije u Njemačkoj i Letoniji koštao je više od 22.000 KM. Jedno od egzotičnih putovanja ministra bio je Tajland, gdje je išao u pratnji savjetnika Fadila Mandala, a budžet je koštalo 7.362 KM.
Ministarstvo finansija i trezora BiH za putovanja je iz kase uzelo 83.000 KM. Dvodnevno putovanje ministra Vjekoslava Bevande u Zagreb i sastanak sa predstavnicima Hrvatskog sabora koštalo je poreske obveznike 1.109 KM. Najskuplje putovanje bio je Bevandin put u Vašington na godišnji sastanak Svjetske banke i MMF-a, trajalo je pet dana i koštalo 15.054 marke. Zanimljiv je podatak da je jedan od Bevandinih savjetnika za put na otvaranje sajma u Mostaru naplatio 7,5 KM, dok je savjetnik Damir Ljubić za odlazak na humanitarni koncert u Zagrebu uzeo 424 marke.
Ministarstvo odbrane je za putovanja izdvojilo 52.000 KM, a najskuplji put ministarke Marine Pendeš koštao je 12.000 KM na bilateralno-odbrambene konsultacije u SAD. Njena savjetnica Marija Zelenika je za odlazak na sjednicu Hrvatskog narodnog sabora uzela 25 KM.
Ministarstvo civilnih poslova BiH, na čijem čelu je Adil Osmanović, potrošilo je na putovanja 46.000 KM, a najzanimljiviji podaci su zabilježeni kod nekadašnjeg zamjenika ministra Đorđa Miličevića. On je u tri navrata pod službeno putovanje naveo sastanak članica Saveza za promjene u Banjaluci, za koje je dato 142, 375 i 187 KM. Miličević je za sastanak predstavnika BiH iz RS potrošio 187 KM, a na sve te puteve je išao službenim vozilom. Građani su platili i dva službena odlaska u Banjaluku po 375 i 142 KM njegovom šefu kabineta Jovici Raduloviću, koji je takođe bio na sastancima Saveza za promjene. Osmanovićevo najskuplje putovanje bilo je na Samit o zapadnom Balkanu u Parizu, gdje je za tri dana potrošio 4.259 maraka.
Najmanje novca potrošilo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, na čijem čelu je Semiha Borovac - 28.188 KM. Ona i njeni saradnici uglavnom su krstarili domaćim putevima.
Informacija o putovanjima ministra i njihovih saradnika trebalo bi da bude razmotrena na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta, koja je zakazana za četvrtak. Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Milica Marković kaže da nenamjensko trošenje novca iz budžeta postaje uobičajena praksa.
- Rukovodstvo Predstavničkog doma Parlamenta neće posebno reagovati jer se radi o ljudima iz njihovih stranaka. Trebalo bi uraditi ozbiljnu analizu o tome da li su i čime rezultovali sastanci ministara i saradnika. Znam sigurno da mnogi od onih koji su išli na međunarodne skupove ne govore nijedan strani jezik, tako da su ta putovanja bila čisti politički turizam - rekla je Markovićeva i dodala da nisu protiv putovanja, ali da poslije svakog moraju biti položeni računi i izvještaji o njihovom efektu.
Troškovi po ministarstvima
Ministarstvo bezbjednosti 145.700
Ministarstvo komunikacija i transporta 111.000
Ministarstvo finansija i trezora 83.000
Ministarstvo odbrane 52.000
Ministarstvo civilnih poslova 46.000
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice 28.000
Ukupno 465.700