FOTO: InfoBijeljina

Svi građani koji imaju saznanja o nepravilnostima u radu poslovnih subjekata čija kontrola je u nadležnosti Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske, toj upravi mogu se obratiti na nekoliko načina.

Zahtjev za inspekcijsku kontrolu mogu dostaviti elektronski putem zvanične mejl adrese [email protected], poštom na adresu Uprave ili jednog od područnih odjeljenja ili dostaviti lično na protokol institucije. 

“Takođe, građanima je na raspolaganju i Centar za prijave i pritužbe, koji funkcioniše na način da pozivom na broj 051/456-140, nakon zvučnog signala pozivalac saopšti sadržaj svoje prijave, koja se nakon tehničke obrade prosleđuje na nadležno postupanje”, rekli su za portal InfoBijeljina u Inspektoratu RS.

Kako bi nadležni inspektor mogao postupati po zahtjevu za inspekcijsku kontrolu, jako je važno da zahtjev sadrži minimum potrebnih podataka, a to su naziv subjekta koji je predmet prijave, njegovu adresu i naravno opis činjenica koje su predmet prijave. 

“Članom 35. stav (2) Zakona o inspekcijama u Republici Srpskoj propisano je da je inspektor obavezan da bez odlaganja postupi po predstavkama fizičkih lica, privrednih društava, preduzetnika, javnih preduzeća, ustanova, agencija, udruženja i drugih pravnih lica koje se odnose na povredu propisa iz njegove nadležnosti, izvrši inspekcijski nadzor, a o utvrđenom činjeničnom stanju i preduzetim mjerama pisanim putem obavijesti podnosioca predstavke u roku od 30 dana od dana prijema predstavke”, pojašnjavaju iz Inspektorata RS.

Kako dodaju, ukoliko podnosilac zahtjeva za kontrolu želi biti obaviješten o rezultatima kontrole, neophodno je da navede i svoje kontakt podatke, ime, prezime i adresu stanovanja, kako bi mu blagovremeno bilo upućeno adekvatno obavještenje. 

“Ukoliko lice odluči da uputi anonimnu predstavku, jasno je da inspektor u tom slučaju nema mogućnosti da ga obavijesti o ishodu inspekcijske kontrole”, navode iz Inspektorata RS. 

Takođe, jako je važno da se građani informišu o svojim pravima, ukoliko je predmet prijave ugrožavanje nekih njihovih ličnih prava, kao što su prava iz radnog odnosa ili potrošačka prava, gdje je određenim materijalnim propisima koji uređuju konkretnu oblast, propisano koji su rokovi za obraćanje inspekciji. 

“Primjera radi, Zakonom o radu propisano je da se  nezavisno od postupka za zaštitu prava koji je radnik pokrenuo kod poslodavca ili drugih nadležnih organa, radnik može obratiti inspektoru rada radi zaštite prava u roku od mjesec dana od dana saznanja za povredu prava, a najdalje u roku od tri mjeseca od dana učinjene povrede. Nakon isteka propisanih rokova, inspektor rada nema osnova za postupanje, te dalju zaštitu radnik može tražiti sudskim putem”, ističu iz Inspektorata RS.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 7 )