Brojne njemačke industrije trenutno se suočavaju sa izazovima zbog oslabljene privredne situacije, što rezultira smanjenjem broja radnih mjesta.
U tom kontekstu ni diskontni lanac Aldi Sud nije izuzetak – do početka 2026. godine planira da ukine oko 100 radnih mjesta, prenose njemački mediji. Najviše će biti pogođena administracija u sjedištu u Milhajmu na Ruru, posebno sektor računovodstva.
Prema dostupnim informacijama, radi se o prebacivanju određenih sektora u inostranstvo, tačnije u Indiju i Rumuniju. Poslovi koji će biti ukinuti uglavnom su rutinski, ponavljajući zadaci koji se mogu automatizovati, pa će biti preusmjereni van Njemačke bez značajnijeg uticaja na svakodnevno poslovanje.
U računovodstvenom sektoru trenutno je zaposleno oko stotinu radnika, a iako garancija za zadržavanje radnih mjesta važi do proljeća 2026. godine, kompanija razmatra dalje korake i moguća rješenja za zaposlene koji će biti pogođeni ovim promjenama. Aldi Sud u Njemačkoj zapošljava oko 50.000 ljudi, pa se ovaj potez ne smatra masovnim otpuštanjem, već ciljanom reorganizacijom.
Promjene na pomolu
Interni izvori navode da bi sve promjene trebalo da budu sprovedene do proljeća naredne godine, a proces premještanja zvanično će započeti kada svi detalji budu definisani. Riječ je o strateškoj prilagodbi kojom kompanija želi da poveća efikasnost i smanji troškove.
Kompanija je putem svog odjeljenja za odnose s javnošću potvrdila planirano restrukturisanje, naglašavajući da im je praksa redovno preispitivanje internih procesa i organizacione strukture. „To je dio naše poslovne filozofije i uobičajena tržišna praksa“, saopšteno je iz Aldija. Ipak, nisu ulazili u detalje, pozivajući se na konkurenciju.
Aldi Sud – globalno ime sa njemačkim korijenima
Aldi Sud je dio njemačkog maloprodajnog giganta Aldi, koji je još 1960-ih podijeljen na dva brenda – Aldi Nord i Aldi Sud. Iako posluju nezavisno, obje kompanije potiču iz iste radnje osnovane 1913. godine u Esenu. Danas Aldi Sud posluje u brojnim zemljama, uključujući SAD, Australiju, Italiju, Austriju i Veliku Britaniju.
Ono što Aldi Sud izdvaja od konkurencije jeste snažan fokus na niske cijene i jednostavnost. Prodavnice su organizovane minimalistički, bez velikih marketinških trikova, a asortiman je sveden radi efikasnije logistike i brže kupovine. To omogućava kompaniji da održi niske cijene i visok nivo efikasnosti u lancu snabdijevanja.
Strategija kvaliteta i širenje u digitalnom pravcu
Kompanija je poznata po strogoj kontroli kvaliteta, a mnogi proizvodi vlastitih robnih marki redovno dobijaju priznanja za dobar odnos cijene i kvaliteta. Upravo ta strategija pozicionirala je Aldi Sud kao jednu od najpouzdanijih trgovinskih lanaca među milionima potrošača u Njemačkoj i širom svijeta.
Iako tradicionalno konzervativna kada je riječ o marketingu i tehnologiji, kompanija posljednjih godina sve više ulaže u digitalizaciju i ekološki prihvatljive prakse. Otvaraju se modernije prodavnice, a ponuda se širi ka zdravijim i održivijim proizvodima.
Zato je mnoge iznenadilo da se jedna takva firma, poznata po stabilnosti i konzervativnoj poslovnoj politici, odlučuje na outsourcing dijela svojih funkcija. Međutim, u eri automatizacije i globalizacije, čini se da čak ni najjači diskontni lanci nisu imuni na tržišne pritiske i nužnost prilagođavanja.
Poznato je da ovaj brend visoko cijene i naši ljudi u dijaspori, posebno u Njemačkoj i Austriji, prenosi Dnevno.hr.