Nijedan poslanik ili delegat u Parlamentu BiH nikada nije kažnjen zbog kršenja kodeksa ponašanja iako i sami priznaju da je bilo slučajeva za koje je trebalo izreći sankcije.
U izvještaju Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamenta BiH navedeno je da od 10. novembra 2015. godine, kada je usvojen kodeks ponašanja poslanika i delegata, nije podnesena nijedna prijava da je došlo do njegove povrede. Parlamentarci kažu da je kodeks prilično skučen i da komisija može reagovati samo na osnovu prijave koju protiv poslanika ili delegata mogu da podnesu njihove kolege. Zbog mira u kući za prijavom, međutim, niko nije posezao.
- Nije bilo nijedne prijave za povredu kodeksa, ali ne kažem da toga nije bilo. Postupak zbog povrede kodeksa pokreće se prijavom koju s obrazloženjem svaki član Parlamenta može podnijeti Zajedničkoj komisiji za ljudska prava u pisanoj formi. To, međutim, niko nikada nije uradio - rekao je predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Borislav Bojić iz SDS-a.
Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Dušanka Majkić rekla je da se poslanici na sjednicama uglavnom ponašaju pristojno i da su najdrastičnije povrede radnih aktivnosti.
- Veliki broj poslanika dolaze potpuno nespremni na sjednice. Nekada nisu upoznati čak ni sa dnevnim redom, sjede u klupama, a ne znaju o čemu se diskutuje. Materijale čitaju samo rijetki i uvijek diskutuju isti ljudi. Ima poslanika koji se tokom četvorogodišnjeg mandata nijednom ne jave za diskusiju. Često se dešava da poslanici tokom zasjedanja napuštaju sjednice i često ne bude ili se radi na ivici kvoruma - rekla je Majkićeva.
Poslanik NDP-a Momčilo Novaković naglašava da je Kancelarija za reviziju institucija BiH dala preporuku za donošenje zakona o pravima i dužnostima poslanika i delegata.
- Zadužili smo Savjet ministara da to učini, ali to nije učinjeno. Od Savjeta ministara je zatraženo i da predloži rješenje za odsustvo sa sjednica. Ovo što sada imamo svodi se na prava, ali ne i na dužnosti - rekao je Novaković.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Šefik Džaferović iz SDA smatra da problem u radu ove institucije predstavljaju neopravdani izostanci sa sjednica.
- Takvo ponašanje ne može ostati nekažnjeno. Zajednička komisija bi trebalo da preuzme praksu susjednih zemalja i predloži rješenja. Dobro bi bilo da se zbog neopravdanog izostanka sa sjednice umanji plata - rekao je Džaferović.
Poslanik SBB-a Damir Arnaut kaže da je kršenja kodeksa bilo, ali da su izostale prijave.
- Znamo da neki na sjednice dolaze u farmerkama. Tokom sjednica u više navrata je nedostajalo kvoruma iako je kodeksom propisano da se sjednice ne napuštaju tokom rasprave - rekao je Arnaut i dodao da se privilegije koriste, a da za kršenje kodeksa niti ko koga prijavljuje niti ko odgovara.
Lakše povrede kodeksa
- Tri neopravdana izostanka sa sjednica domova, radnih tijela ili komisija
- Napuštanje sjednice tokom obraćanja predsjedavajućeg ili gosta
- Čitanje knjiga ili novina tokom sjednice
- Korišćenje mobilnog telefona ili laptopa kojim se ometa tok sjednice
- Razgovor kojim se ometa tok sjednice
- Neprikladno i neuredno odijevanje na sjednicama
Teže povrede kodeksa
- Nepridržavanje Ustava i zakona
- Davanje izjava koje nisu potkrijepljene dokazima
- Konzumiranje alkohola ili hrane u toku sjednice
- Isticanje zastave ili amblema u toku sjednice
- Govor protiv ličnosti, prekidanje govornika
Kazne za povrede kodeksa
- Pismena opomena
- Novčana kazna (jednokratno do 50 odsto mjesečnog paušala)
- Javna opomena s objavom u sredstvima javnog informisanja