FOTO: InfoBijeljina

Na SOS telefon 065 666 915 koji je početkom oktobra pokrenulo Udruženje žena oboljelih od raka dojke „GEA“ iz Bijeljine javilo se desetak žena.

Žene koje se obraćaju za pomoć, uglavnom, imaju ista pitanja, a odnose se na to koliko traje oporavak, šta je neophodno činiti u tom procesu, koliko se često bolest vraća, kako se postaviti prema najbližima i sredini u kojoj žive. 
 
Budući da je pandemija virusa korona onemogućila mnoge vidove podrške ženama oboljelim od karcinoma dojke, a psiho-socijalna podrška ženama  je mnogo važna, pokretanje SOS telefona je itekako opravdano.
 
Pomoć oboljelima od ove opake bolesti neophodna je da bi lakše savladali strahove i prošli sve faze liječenja, te vratili se normalnom životu, kaže za InfoBijeljina sekretar Udruženja Danijela Đurić. 
 
“Operisala sam karcinom prije dvije i po godine. Samo saznanje je stresno za oboljelu, ali i njene ukućane, kolege. Osim što s borite da preživite, borite se i sa brojnim drugim teškoćama”, kaže Đurić. 

 
Borba  protiv ove bolesti je dugotrajna  i mukotrpna.  
 
“Prva faza je suočavanje sa bolešću, druga je borba protiv bolesti ,a treća je faza resocijalizacije, odnosno vraćanja normalnom životu. Zato sada nastojim svakoj ženi koja prolazi kroz ovaj pakao pomoći i da budem primjer da je bolest, ukoliko se otkrije na vrijeme, izlječive”, kaže Đurićeva za InfoBijeljina. 
 
Prema podacima ovog udruženja, godišnje se evidentira stotinak oboljelih žena od karcinoma dojke, a njihov broj se stalno povećava. Zabrinjavajuće je da je među novootkrivenim slučajevima u Bijeljini sve više pacijentkinja mlađih od 40 godina.  
 
Predsjednica Udruženja žena oboljelih od karcinoma dojke “Gea” Đuja Pejić kaže da ipak ohrabruje da je u u porastu i procenat onih koje su bolest otkrile na vrijeme, što je rezultat besplatnih mamografskih  pregleda i brojnih akcija kojima je animirana javnost. 
 
„Da sve žene i što češće urade ginekološki, kardiološki, internistički pregledi, laboratorijski nalazi. Ako nešto ne možemo da sprečimo,  možemo bar na vrijeme da otkrijemo. To umnogome utiče kako na  mogućnost samog lečenja  i na prognozu lečenja malignog obolenja“, kaže Pejić.
 
Ovo udruženje u Bijeljini osnovano je 2004. godine i od tada je uradilo mnogo na poboljšanju uslova liječenja i statusa oboljelih žena. 
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )