Roditeljstvo u današnjem svijetu donosi niz novih izazova, od stalne izloženosti tehnologiji do pojačanog pritiska vršnjaka. Djeca se svakodnevno suočavaju s mnogim odlukama, a roditelji se često pitaju hoće li znati izabrati ispravno kada ih niko ne posmatra. Iako ne postoji čarobna formula, postoje načini kako djecu naučiti donošenju pametnih odluka. U nastavku otkrijte nekoliko korisnih savjeta.
Počnite rano s razgovorima o odlukama
Što ranije djeca nauče što znači donijeti dobru odluku i zašto je to važno, to bolje. Psiholog Kevin Zoromski savjetuje da djeci svakodnevno nudimo izbor jer će tako razviti osjećaj odgovornosti i ulogu aktivnog učesnika u porodičnom životu, prenosi Index.hr.
Budite im uzor
Djeca najviše uče promatrajući vas. Ako vide da ste iskreni, odgovorni i dosljedni, veća je vjerojatnost da će i sami razviti iste obrasce ponašanja. Stručnjakinja za mentalno zdravlje Ketsupa Jirakarn ističe: "Vi ste prvi i najvažniji uzor svom djetetu", piše Tinybeans.
Vježbajte donošenje odluka
Dopustite djetetu da bira šta će obući ili na koji će sport ići. Male odluke pomažu u izgradnji samopouzdanja i pripremaju ga za veće životne izbore.
Pustite ih da uče iz grešaka
Kad dijete pogriješi, objasnite mu posljedice i zajedno razgovarajte o boljoj opciji za sljedeći put. Prema istraživanju sa Univerziteta Harvard, ako greške posmatramo kao prilike za učenje, a ne kao neuspjehe, djeca razvijaju osjećaj kontrole i samopouzdanja.
Razvijajte kritičko razmišljanje
Potaknite dijete da razmisli o problemu, izvaže opcije i donese zaključak. Kroz takvu praksu razvijaju se vještine koje će mu pomoći u odrasloj dobi.
Njegujte emocionalnu inteligenciju
Naučite dijete prepoznati i razumjeti vlastite emocije. Kada zna što osjeća i zašto, lakše će donositi odluke u skladu sa svojim vrijednostima. Stručnjakinja za odgoj Michele Borba kaže kako emocionalna pismenost počinje već u najranijem djetinjstvu i razvija se kroz život, a igra ključnu ulogu u donošenju ispravnih odluka.
Imajte strpljenja
Donošenje mudrih odluka ne dolazi preko noći. Budite tu kad dijete pogriješi i kad zatreba savjet, čak i kada je dovoljno staro da misli kako zna sve samo.