Larvicidni tretman komaraca ove godine počeće na vrijeme, krajem marta ili početkom aprila, čime će situacija na području grada kada je riječ o odraslim formama ovih insekata biti značajno pod kontrolom, najavila je Bojana Petričević iz preduzeća "Eko zaš
"U saradnji sa Gradskom upravom i nadležnom komisijom, ovaj posao počećemo krajem marta ili početkom aprila, a prije ovog tretmana uradiće se monitoring, odnosno procjena brojnosti larvi na terenu", rekla je Petričevićeva Srni i ponovila da će na osnovu toga početi larvicidni tretman.
Prema njenim riječima, dosadašnje iskustvo pokazalo je da su kritične lokacije larvi drinski i savski dio, odakle će treman i početi.
Petričevićeva napominje da u svih 68 mjesnih zajednica ovo preduzeće ima kotirane GPS koordinate neophodne za blagovremeno praćenje i razvoj larvi komaraca, čijih legala ima ukupno 4.000.
"Larvicidnim tretmanom sprečavamo da dođe do odraslih formi, a sredstva koja koristimo, odnosno biocidi, povoljna su jer nisu hemijska, ne zagađuju okolinu, nemaju toksikološih efekata na okolinu", navela je Petričevićeva.
Kada je riječ o deratizaciji, ovo preduzeće je u jesen, nakon pauze u uništavanju glodara, obavilo i ovaj posao nakon čega je u Semberiji njihov broj smanjen za oko 70 odsto.
Prema riječima Petričevićeve, ovaj posao sada zavisi od Gradske uprave, raspisivanja tendera na koji će se "Eko zaštita" sigurno prijaviti, kao što učestvuje i na svim drugim tenderima u vezi sa ovim problemom.
Žitnice u Semberiji predstavljaju sigurno stanište za glodare zbog hrane koju lako pronalaze na semberskim poljima.
Stručnjaci sugerišu da treba pratiti stanje na zasijanim njivama kako bi se na vrijeme spriječila eventualna najezda glodara usljed blage zime.
Kritične tačke su pored žitnih njiva, velikih farmi i mlinova, kanalske mreže, divljih odlagališta smeća u gradskoj zoni, te napušteni i zapušteni objekti koji predstavljaju leglo glodarima.
Stručnjaci upozoravaju da na području Bijeljine postoje 94 divlja odlagališta smeća i čak 458 napuštenih domaćinstava.