Narodna skupština RS juče je većinom glasova bez rasprave oborila inicijativu opozicije za izglasavanje nepovjerenja Vladi RS.
Prijedlog opozicionih stranaka pao je na samom početku jer nisu imali dovoljno glasova da bude usvojen predloženi dnevni red. Jedina njegova tačka bila je inicijativa za smjenu Vlade, a od 75 prisutnih poslanika, protiv je glasao 41, za je bilo 30, a uzdržanih četvoro.
Predstavnici vladajućih stranaka istakli su da se vlast dobija i gubi na izborima, a u opoziciji su najavili da će ovo pitanje vratiti na dnevni red, a ne isključuju ni proteste.
Šef poslaničkog kluba SNSD-a Radovan Višković istakao je da bi rasprava o prijedlogu opozicije bila šuplja priča i bespotrebno trošenje novca, jer bi ishod glasanja bio isti i nakon rasprave.
- Oni nisu ni blizu većine i moraju se pomiriti sa tim - rekao je Višković.
Šef Kluba poslanika DNS-a Spomenka Stevanović kaže da je legitimno pravo opozicije da traži opoziv u slučaju prekompozicije većine što sada nije bio slučaj.
- Politički je nekorektno i neodgovorno da opozicija traži opoziv i smjenu Vlade u situaciji kada postoji stabilna skupštinska većina - kaže Stevanovićeva.
Potpredsjednik parlamenta Srpske Nenad Stevandić kazao je da svi moraju da nauče da su od 83 poslanika potrebna 42 za usvajanje odluka.
Stavove Vlade na sjednici Narodne skupštine zastupao je njen potpredsjednik i ministar pravde Anton Kasipović, koji je istakao da je važno što je opozicija koristila legitimna, poslovnički dopuštena sredstva radi otvaranja rasprave o povjerenju Vladi. Negirao je navode da je sjednica pokazala da Vlada kontroliše Narodnu skupštinu.
- Bio bih veoma zabrinut da je to tačno. Ne spadam u one koji će u superlativima govoriti o radu Vlade, jer imam dosta godina i sjedio sam u dosta vlada, ali moram reći da činimo ono što je realno moguće u realnom vremenu - rekao je Kasipović.
Iz opozicije su poručili da nastavljaju parlamentarnu borbu i to putem interpelacije.
- Vlada će imati 60 dana da se izjasni o toj inicijativi i u toj formi moraće da bude otvorena rasprava u parlamentu. Svi koji misle da je ovom sjednicom završena priča se varaju - rekao je lider SDS-a i poslanik Vukota Govedarica.
Predsjednik PDP-a i poslanik Branislav Borenović rekao je da se pokazalo da je sjednica opravdana inicijativa, jer ni vladajuća koalicija nema 42 poslanika. Mogućnost za vanparlamentarnu borbu najavio je i poslanik NDP-a Dragan Čavić.
- Nije moguće voditi parlamentarnu borbu zbog skupštinske većine koja slijepo sluša Vladu. Vanparlamentarna borba je stav NDP-a od početka jer se dugo zamajavamo da je moguće isključivo parlamentarnom borbom rješavati probleme ove vlade. To je nemoguće - rekao je Čavić.
Rasplet situacije u parlamentu prokomentarisali su i najviši zvaničnici RS koji su bili na inauguraciji predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Beogradu. Predsjednik RS Milorad Dodik pozvao je opoziciju da razgovaraju o važnim pitanjima.
- Oni samo nastoje da održe temu i ništa drugo. To je njihovo pravo, ali i kada budu otvorili interpelaciju, pokazaće se da su oni dramatična manjina i da je to uzaludan proces - rekao je Dodik.
Predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović rekao je da većina odlučuje o svim pitanjima koja se pojave u parlamentu, dok je premijerka RS Željka Cvijanović istakla da opozicija može da radi sve, ali ne može da pobijedi na izborima.
Politikolog Srđan Perišić ocijenio je da je bilo jasno da inicijativa opozicije neće proći, ali da je opozicija ostala pri inicijativi s ciljem priprema za narednu izbornu godinu i da će zaoštravati situaciju sve do izbora.
Zatvor i stub srama
Komentarišući izjavu Vukote Govedarice da će Milorad Dodik i ona završiti u zatvoru nakon izbora 2018. godine, Željka Cvijanović je naglasila da Govedarica nema više šta da ponudi kada prijeti zatvorom.
- Govedarica bi u zatvor poslao svakoga koga ne može da pobijedi na izborima. Za Govedaricu i njegove kolege destruktivce iz Saveza za promjene je rezervisano mjesto na stubu srama zbog načina kako se odnose prema građanima i institucijama RS - ocijenila je Cvijanovićeva.