Nekada simbol državnog luksuza i reda, danas sablasna razglednica prošlih vremena – kompleks Kupari na Jadranu i dalje propada, dok se svjetski mediji pitaju: šta se zapravo desilo s ovim mjestom?
Bilo je to ekskluzivno ljetovalište za najviše funkcionere bivše Jugoslavije – generale, diplomate, visoke oficire i, povremeno, samog Josipa Broza Tita. U ljetnim mjesecima ovdje se odmarala vojska privilegovanih, u ambijentu luksuza koji nije bio kičast, nego obilježen državnom disciplinom i strogoćom.
Danas? Samo tišina. Samo ruševine koje gledaju u more.
Mjesto koje je vrijeme zaobišlo
Kupari, smješteni svega nekoliko kilometara južno od Dubrovnika, bili su najpoznatije vojno ljetovalište bivše države. Kompleks je imao sve: hotele visoke kategorije, privatne plaže, restorane i čuvenu Titovu vilu pod stalnim nadzorom.
Ali, početkom rata 1991. godine, sve je stalo. Hoteli su granatirani, opljačkani, neki i zapaljeni. Iako je sukob odavno završen, Kupari nikad nisu obnovljeni. Danas izgledaju kao da ih je neko ostavio usred vremena – i zaboravio da ih pokupi.
Ono što najviše boli jeste kontrast: dok Dubrovnik i njegova okolina bilježe vrhunce elitnog turizma, gdje se noćenja plaćaju stotinama evra, Kupari ostaju prazni. Turista gotovo i da nema, jer nema sadržaja. Investitori oklijevaju – pravna zavrzlama oko vlasništva godinama koči svaki pokušaj obnove.
Hrvatska vlada povremeno najavi projekte, planove, pa i luksuzne vile s pet zvjezdica i pristaništa za jahte – ali ništa od toga još nije realizovano. Danas, u 2025. godini, Kupari su i dalje mjesto koje postoji na slikama, u pričama i nostalgiji.
Danas u Kuparima borave jedino urbex entuzijasti – fotografi i blogeri željni propalog glamura. Hashtagevi poput #Kupari, #TitosVilla i #GhostHotels sve su češći na TikToku i Instagramu. Ali niko ne prespava. Niko ne ostane.
Već tri decenije postavlja se isto pitanje – da li će Kupari ikada dobiti novu šansu?
Za sada, odgovor ostaje isti: možda.
Ali Kupari i dalje čekaju nekog dovoljno hrabrog da ih ne poruši – nego da ih oživi, prenosi Ona.