Bijeljinski Međunarodni sajam turizma i gastrokulture okupio je i ove godine izlagače u okviru vanjskog izložbeno-prodajnog prostora na platou ispred Hotela „Drina“, a posjetioci danas i sutra mogu da vide šta sve vrijedne ruke domaćina i domaćica umiju da proizvedu.
Denijal Mujaković iz Prijedora izložio proizvode od prerađene ovčije vune (ŠTABAA), a ovim poslom bavi se od 2011.godine
-Naša firma ‘Kozarsko polje’ bavi se skupljanjem ovčije vune po selima širom Bosne i Hercegovine. Ljudi često tu vunu spaljuju ili bacaju, a malo ko zna da ona ne može da istruli ni za 100 godina. Ako je zapalimo – zagađujemo vazduh, a ako je bacimo u rijeku ili šumu – zagađujemo vodu i zemlju. Mi smo odlučili da tu vunu preradimo u pelet, potpuno prirodan proizvod koji se koristi za ishranu biljaka, kaže Danijal Mujkanović za InfoBijeljinu
Taj pelet je izuzetno koristan. Vuna sadrži 18 minerala koji hrane biljke, a kilogram vune može da upije do tri litre vode. To znači da biljke ljeti imaju vlagu i zaštitu od isušivanja, a zimi im taj isti materijal pruža toplotnu izolaciju. Osim toga, lanolin iz vune prirodno odbija štetočine – mrave, puževe, zmije, krtice, crve. To nije samo priča, to su testirali i fakulteti.
Danijal dodaje da trenutno rade na teritoriji cele BiH, a njihovi proizvodi su već dostupni u prodavnicama u Bijeljini, Brčkom i Zvorniku. Naš cilj je da sačuvamo prirodu i damo novu vrijednost nečemu što se do juče bacalo. A istovremeno, da pomognemo poljoprivrednicima i baštovanima da na prirodan način njeguju svoje biljke.
Na Sajmu je Ljubica Moćević iz Zvornika bavi se heklanjem i pletenjem čarapa.
-Nakon odlaska u penziju počela sam da trošim vrijeme na nešto što me ispunjava i osjećam se korisno, kaže ona s osmijehom. Iako ne koristi posebne tehnike, iz njenih ruku izlaze tople čarape, šarene igračke koje s ljubavlju poklanja ili prodaje. Uživam dok pravim, i zaista sam zadovoljna svojim radom, pokazujući svoje rukotvorine koje nose pečat posvećenosti.
Svoje proizvode predstavila je Jelisavka Radić iz Zvornika
-Već pedeset godina radim ručne radove. Najviše sam se bavila šivaćom iglom – to mi je, mogu reći, osnovni alat kroz sve ove decenije. Moj rad je zahtjevan, traži strpljenje i posvećenost, ali ja to iskreno volim. Volim da istražujem, da stvaram nešto drugačije, unikatno“, priča majstorica starih zanata.
Radim razne stvari kao što su peškiri, narodna nošnja, šnale, nakit, ikebane, minijature pa i starinske kecelje. Sve su to ručni radovi koje izrađujem s puno pažnje i ljubavi. Imam i neke tehnike koje rijetko ko danas radi – među njima je i sunčana čipka, to je nešto što me izdvaja i daje mojim radovima posebnu notu.
Dodaje da posao oduzima puno vremena, ali joj to ne smeta, kad radite ono što volite, svaki trenutak vrijedi.
14. Međunarodni sajam turizma i gastrokulture otvoren je juče u Bijeljini i okupio je 100 izlagača iz regiona.