FOTO: InfoBijeljina

Lovostaj na štuku počinje danas i trajaće do 31. marta, a svi oni koji prekrše odredbe Sportsko ribolovnog saveza Republike Srpske i pokušaju da u periodu mrijesta love ovu grabljivicu, biće suočeni sa minimalnom kaznom od 300 konvertibilnih maraka, odnosno kaznom do čak 12.000 KM ukoliko ih ribočuvari zateknu na vodi sa nedozvoljenim sredstvima za lov.

Bijeljinski ribolovac Aleksandar Avramović kaže za portal „Info Bijeljina“ da je prethodna sezona, kada je riječ o štuki, bila dobra, a njegov najveći ulov težio je 4,2 kilograma.

 
„Tu štuku sam ulovio na Švapskoj adi, na varalicu, tokom septembra. Kraj ljeta i početak jeseni pokazao se kao najbolji za štuku prošle godine, a u kasnijem periodu i drugi ribolovci, kao i ja, dobijali smo znatno manje primjerke. Mjesta koja sam najviše posjećivao su bila Švapska ada, bare u Popovima, rijeke Drina i Sava. I Sava se pokazala kao izuzetna za štuku, ali većeg uspjeha su imali oni koji su pecali iz čamca, zbog lakšeg prilaza mjestima na kojima se štuka skriva, a mi koji pecamo sa obale najviše smo odlazili na bare i jezera“, rekao je Avramović.

 
On je naveo da ribolovci u Semberiji najčešće koriste dva sistema za lov na štuku.
 
„Jedan je lov varalicom, kada koristimo takozvane leptire, kašike, voblere i silikonce, a drugi sistem je veliki plovak (čepara) i udica na koju kačimo živog kedera. Svi ribolovci bi trebalo da su svjesni poštovanja perioda lovostaja, jer je važno očuvati ovu vrstu na semberskim vodama. Kažu da je dovoljno i dvije veće štuke u jezeru tokom mrijesta, da bi to jezero opstalo, odnosno bilo bogato narednih sezona ovom grabljivicom“, istakao je Avramović. 

 
Predsjednik Upravnog odbora Sportsko ribolovnog udruženja „Riba“ iz Bijeljine Miodrag Đukić naglasio je da je doba mrijesta najpovoljnije za lovokradice, ali da se nada da će ribočuvari u vrijeme lovostaja imati malo posla.
 
„Veći broj dozvola koje iz godine u godinu izdaje naše udruženje pokazatelj je da se svijest o profesionalnom ribolovu u Bijeljini podiže na veći nivo. Krivolovci treba da shvate da jedna ulovljena štuka tokom mrijesta može da im obezbijedi desetine novih koje će odrasti za dvije-tri godine i predstavljati zadovoljstvo nekim novim sportskim ribolovcima“, kaže Đukić za InfoBijeljina.

 
On je potvrdio da je težina najveće štuke koja je prethodne sezone ulovljena u Semberiji iznosila 11 kilograma.

„Štuka se izuzetno uspješno mrijesti u našim vodama, a za nju je karakterističan brz rast. Ima je u riječnim vodama, barskim, kanalskim, a najveći prošlogodišnji primjerak koji spominjem ulovljen je na Švapskoj adi. Štuka je važna zbog postizanja ravnoteže u ekosistemu, a najviše je ima u jesen, zimu, rano proljeće. Treba reći da ovu ribu mnogi smatraju „kraljicom“ kuhinje, pa je i zato popularna za lov“, rekao je Đukić za naš portal.

 
On je naveo da je Švapska ada veoma bogata štukom vjerovatno i zbog blizine rijeke Drine i miješanja vode tokom visokih vodostaja.
 
„Neke od tih bara na ovoj lokaciji stare su više od 30 godina i imaju idealne uslove za štuku. Međutim, ne treba zaboraviti dvije velike poplave koje su nas zadesile i uslovile kretanje ribe u nekim novim pravcima. Svakako, i kada je vodostaj Drine viši, bare se raznim kanalima povežu sa ovom rijekom i razmjena ribe je neminovna“, istakao je Đukić.
 
Štuka je miljenica mnogih ribolovaca, a neke zanimljive činjenice koje se vezuju za nju su da može da pliva brzinom 60 kilometara na čas, da teži do 35 kilograma i da bude dugačka do dva metra. 

 
Ono zbog čega svi koji ulove štuku treba da budu na oprezu jesu njeni oštri zubi, kojih tokom života ima čak do 700!
 
Ženke ove grabljivice dožive starost veću od 35 godina, a mužjaci od 10 do 15 godina.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )