Iako pojedine institucije BiH godišnje u kasi imaju od nekoliko miliona do nekoliko stotina miliona KM, to ne zadovoljava njihove apetite, što potvrđuju zahtjevi koje su uputili na adresu nadležnih od kojih traže još novca i više službenika.
Na nivou BiH formirano je 75 institucija za čiji je rad godišnje rezervisano 950 miliona maraka.
“Višak”, ali i gotovo 60 odsto novca iz budžeta, će i idućih godina mahom završiti u džepovima armije službenika koja, prema posljednjoj računici iz izvješetaja o izvršenju budžeta za 2017. godinu, prelazi 22.000 radnika. Već do kraja tekuće godine broj bi mogao da premaši 23.000, a ispod te granice neće se, prema procjenama, spustiti do kraja 2021.
Procjene i projekcije za idući trogodišnji period pokazuju da štednje nema na vidiku, a planovi su sažeti u Dokumentu okvirnog budžeta institucija od 2019. do 2021. godine koji je prošle sedmice dobio zeleno svjetlo od Savjeta ministara BiH.
Iz dokumenta je vidljivo da su čelnici na tom nivou vlasti zatražili da naredne godine dobiju čak 312,2 miliona KM više nego što imaju u kasi ove godine, a približne iznose zatražili su i tokom naredne dvije godine.
Više od polovine budžeta će, tradicionalno, otići u džepove zaposlenih. Za te namjene bi naredne godine trebalo da bude utrošeno 564,2 miliona maraka što je za 4,8 miliona više nego što je izdvojeno za ovu godinu.
Računica nadležnih i za idući period pokazuje da apetiti rastu.
- Za plate bi u 2020. godini trebalo otići 566,5 miliona KM što je 2,3 miliona više u odnosu na 2019. godinu, dok bi za te namjene u 2021. trebalo za plate obezbijediti 568,3 miliona što je povećanje od 1,8 miliona u poređenju sa godinom ranije - navedeno je u izvještaju.
Opravdanje za povećanje stavke bruto plata nadležni traže u usklađivanju dinamike zapošljavanja kod Ministarstva pravde zbog početka rada državnog zatvora u 2019. godini, te zapošljavanja u Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji (OBA), Kancelariji za reviziju institucija te Centralnoj izbornoj komisiji tokom opštih izbora 2020. godine i drugih stvari.
Rast plata pratiće, prema dostupnim podacima, i naknade za šta bi iduće godine trebalo biti potrošeno 121,5 miliona, odnosno više za 2,2 miliona KM nego ove godine.
Da se traži više od realnog svjesni su i u Ministarstvu finansija i trezora BiH.
- BiH po tome nije izuzetak u svijetu gdje takođe institucije traže više - kazali su u tom resoru.
Generalno gledajući najviše novca u odnosu na ovogodišnji budžet zatražile su uglavnom institucije koje su godinama rekorderi po potrošnji. Na listi su Ministarstvo obrane, Uprava za indirektno oporezivanje, Služba za zajedničke poslove institucija BiH, OBA i druge, a naglasili su da im je taj dodatni novac potreban za plate i razne nabavke.
- Povećanje zahtjeva u 2019. godini u odnosu na budžet za 2018. godinu kod ovih 13 korisnika iznosi 301,4 miliona - kažu su u Ministarstvu finansija.
Iz nevladinog sektora godinama upozoravaju da je svako novo povećanje javne potrošnje nedopustivo, a podrška za taj stav stiže i iz struke. Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da su želje jedno, a mogućnosti drugo te da se nadležni trebaju “uklapati” u ono što imaju i maksimalno štedjeti.
- Bez obzira na ambicije i navodne potrebe za zapošljavanjem protiv sam takvog ponašanja. Uštede su neophodne, novca nema, a bilo kakvo povećanje budžeta i birokratije, bilo na nivou BiH ili entiteta je nedopustivo jer građani to ne mogu da plate - zaključio je Pavlović.