FOTO: Facebook

Nova njemačka vlada, koju će predvoditi konzervativac Fridrih Merc, uskoro bi trebalo da bude izglasana, a za BiH i zapadni Balkan posebno zanimljivo ime je Johan Vadeful iz Mercove vladajuće partije koji bi trebalo da vodi resor spoljnih poslova.

U njemačkim koalicionim vladama uobičajeno je da ova pozicija pripadne mlađem partneru u okviru koalicije, ali Merc je odlučio da ovaj resor zadrži pod kontrolom svoje partije.

Ova pozicija važna je zato što Njemačka želi da vrati ključnu ulogu u evropskoj spoljnoj politici, koja joj je proteklih mjeseci u određenoj mjeri izmakla zbog krize njemačke vlade, koja traje još od jeseni prošle godine, kada su počele trzavice u vladi socijaldemokrate Olafa Šolca izlaskom jednog od koalicionih partnera.

Inače, zanimljivo je da se tada pojavio prvi moderni slučaj "papka" u njemačkoj politici, jer je liberal Folker Vising nakon izlaska Liberalne stranke odlučio da napusti stranku i ostane u Šolcovoj vladi kao ministar saobraćaja. Kao i domaći "papci" u BiH, i on je taj potez tada pravdao željom da radi za dobrobit građana, a ne zbog ostanka u fotelji.

Vadeful snažno zagovara širenje EU na zapadni Balkan i smatra da bi taj potez dao doprinos evropskoj bezbjednosti. S obzirom na to da je i Merc zagovornik širenja EU na zapadni Balkan, može se očekivati pozitivna politika Njemačke u tom pogledu. Radi se o veoma uticajnom političaru u Njemačkoj, koji je u prošlom mandatu bio zamjenik predsjednika Kluba poslanika CDU/CSU u njemačkom Bundestagu, a za nas je posebno zanimljivo da je bio predsjedavajući Radne grupe za zapadni Balkan te stranke, što govori da se radi o političaru koji se posebno bavio našim regionom.

U više navrata je govorio o strateškom značaju regiona za EU i zalaže se da perspektiva pristupanja EU za Albaniju, BiH, Kosovo, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju bude "nedvosmislena, kredibilna i potkrijepljena opipljivim napretkom".

Međutim, sudeći prema izjavama koje je davao u posljednjih godinu dana, biće strog kad je u pitanju ispunjavanje kriterijuma za članstvo, posebno kad su u pitanju reforme koje se tiču pravne države, slobode izražavanja i poštovanja temeljnih ljudskih prava.

Podsjećanja radi, u sporazumu između konzervativaca i socijaldemokrata koji će činiti novu vladu naglašeno je da je pristupanje zapadnog Balkana EU prioritet Njemačke, ali je i navedeno da se proširenje EU vezuje s unutrašnjom reformom unutar EU.

"Proširenje EU i njena sposobnost primanja novih članica moraju biti u potpunosti usklađeni. Zbog toga nam je potrebno da najkasnije do narednog proširenja EU imamo unutrašnju konsolidaciju i reforme EU, koja će je institucionalno ojačati. Princip konsenzusa unutar Evropskog savjeta ne smije biti kočnica za donošenje odluka. To se temeljno odnosi i na preostale odluke za koje je potrebna jednoglasnost u Savjetu EU", navedeno je u dokumentu.

To znači da nova vlada u kojoj će Vadeful biti ministar spoljnih poslova želi da uslovi prijem novih članica unutrašnjom reformom EU koja bi značila ukidanje veta po pitanjima sankcija, bezbjednosti, odbrambene i spoljne politike.

Kao što smo ranije pisali, ovo bi moglo usporiti prijem novih članica ako dođe do otpora reformama unutar EU, što se u ovom trenutku čini izvjesnim.

Dosadašnja vlada imala je i specijalnog izaslanika za zapadni Balkan Manuela Zaracina i imala je dosta tvrd odnos prema Republici Srpskoj, posebno prema Miloradu Dodiku, predsjedniku RS.

Treba takođe imati na umu da sadašnja vlada nije imala posebno dobar odnos s visokim predstavnikom Kristijanom Šmitom, čiji legitimitet u RS osporavaju, ali je gotovo sigurno da će nova vlada, koju će predvoditi Merc, imati bolji odnos s njim jer Šmit ima mnogo prijatelja i dobre odnose s konzervativnom frakcijom u Bundestagu, čiji je član bio prije preuzimanje funkcije u OHR-u.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )