Nova Netflixova serija Eternaut, snimljena u Argentini prema kultnom stripu, već nakon prve sedmice emitovanja oduševila je gledaoce širom svijeta. Mračni pejzaži, smrtonosna snježna oluja, vanzemaljska invazija i duboka simbolika otpora – sve to čini ovaj postapokaliptični hit nezaboravnim iskustvom koje je i vizuelno impresivno i tematski snažno.
Nova argentinska serija Eternaut već u prvoj nedjelji emitovanja uspjela je da osvoji kako globalnu publiku, tako i brojne filmske kritičare.
Emitovana na Netflixu, ova mračna, postapokaliptična naučno-fantastična drama sa ocjenom 7,8 na IMDb-u i čak 93 odsto pozitivnih kritika na Rotten Tomatoes-u pokazuje da latinoamerička televizijska produkcija može da se ravnopravno takmiči s najvećim svjetskim imenima.
Radnja serije zasnovana je na legendarnom argentinskom stripu El Eternauta, koji je 1957. godine napisao Hektor Herman Oesterheld, uz ilustracije Alberta Breccije i kasnije Francisca Solana Lopeza. Strip je stekao kultni status širom Latinske Amerike, ali je i simbol otpora i političke borbe — autor Oesterheld je nestao tokom vojne diktature u Argentini, a njegova sudbina dodatno je osnažila mitologiju oko priče.
Eternaut prikazuje svijet pogođen smrtonosnom snježnom olujom koja briše sve oblike života s površine Zemlje. Grupa preživjelih, predvođena harizmatičnim i kompleksnim protagonistom kojeg tumači čuveni Rikardo Darin, pokušava da pronađe način da preživi — ali ubrzo se suočava s mnogo većom pretnjom: invazijom vanzemaljaca. Uz Darina, ulogu tumači i Karla Peterson, a njihova hemija na ekranu jedan je od glavnih aduta serije. Vremenske neprilike u scenama snježne oluje snimane su uz naprednu CGI tehnologiju i praktične efekte, koji dodaju sloj autentičnosti i jezive realnosti.
S obzirom na uspjeh prve sezone i interesovanje publike, govori se i o potencijalnom nastavku. Netflix još nije potvrdio drugu sezonu, ali s obzirom na dosadašnju recepciju, čini se da je samo pitanje vremena kada će snijeg ponovo početi da pada. Ali ono što Eternaut čini zaista upečatljivim nije samo vizuelni spektakl, već i njegova duboka simbolika i rezonanca sa savremenim svijetom. Kao što je strip izvorno bio alegorija političke represije i kolektivne borbe tokom mračnih perioda argentinske istorije, tako i današnja adaptacija zrači aktuelnim temama: izolacija, nepovjerenje prema institucijama, kolektivna trauma i borba običnih ljudi za opstanak u svijetu koji je izgubio kontrolu.